Szukaj

Producenci

Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu?Spis treści:

Ludzie mają różny stosunek do alkoholu. Jedni lubią zakrapiane imprezy, podczas gdy inni wybierają skromną lampkę wina. Tak naprawdę jednak każdemu zdarzyło się choć raz w życiu wypić trochę za dużo. To nie jest najprzyjemniejsze doświadczenie. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak przyspieszyć metabolizm alkoholu. Zwłaszcza, jeśli na drugi dzień chcą one iść do pracy. Często priorytetem jest także możliwość w miarę szybkiego powrotu za kierownicę samochodu. Co więc zrobić, by lepiej trawić alkohol?

Jak długo trwa trawienie alkoholu?

Niektórzy próbują wyliczyć, jak długo będzie trwało spalanie alkoholu w ich organizmie. Popularnością cieszą się różne aplikacje, które taki pomiar umożliwiają. Na ogół pytają one o wiek i płeć osoby, jej wzrost i wagę, ilość i rodzaj wypitego alkoholu oraz czas w jakim był spożywany. Wynikowi temu jednak nie można ufać. Metabolizm etanolu zależy od szeregu innych czynników jak np. zmęczenie, ilość spożytego pokarmu czy odporność organizmu. Dlatego ta sama ilość alkoholu może być w różnym tempie trawiona przez jedną i tą samą osobę, w zależności od dnia i jej formy. I choć przyjmuje się, że średnie spalanie alkoholu można nawet samemu obliczyć na podstawie wzoru 100 mg/kg masy ciała/godzinę, w praktyce trzeba mieć do wyniku dystans.

Sprawdź jakie sposoby na kaca pomagają

Jak przyśpieszyć metabolizm alkoholu?

Pewnie każdy słyszał, a może nawet i próbował pewnych sposób na przyśpieszenie metabolizmu alkoholu. Wśród popularnych metod wymienić można sen, wzięcie orzeźwiającego prysznica, picie wody, ćwiczenia fizyczne czy wypicie mocnej kawy. Żaden z tych sposób nie jest jednak skuteczny. Czy jest więc jakaś alternatywa? Nie, ponieważ procesu wydalania alkoholu z organizmu nie da się przyśpieszyć. Trawienie etynolu trwa co najmniej kilka godzin od jego spożycia. Nawet dobre samopoczucie nie może być odbierane jako stan trzeźwości. Często jest to zresztą mylne wrażenie. Niestety, po wypiciu zbyt dużej dawki alkoholu, trzeba dać czas organizmowi na pozbycie się go. Odpowiednie nawodnienie, szybki prysznic czy uzupełnienie poziomu elektrolitów nie będą jednak bezcelowe - przede wszystkim poprawią samopoczucie.

alkomaty osobiste

Jeśli komuś zależy na szybkim trawieniu alkoholu, należy o tym pomyśleć z wyprzedzeniem. Bo choć po fakcie ciężko jest cokolwiek zrobić, w trakcie konsumpcji - owszem, można podjąć pewne kroki. Przede wszystkim warto się kierować znaną wszystkim zasadą, by nie mieszać ze sobą różnych alkoholi. Zaczynając więc imprezę od kieliszka wódki, lepiej spożywać wódkę już do jej końca. W trakcie picia alkoholu należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie. Dlatego też warto rozcieńczać (np. z sokiem) różne trunki. Dzięki temu przenikanie etanolu do krwioobiegu będzie wolniejsze. Dobrze jest także pić wodę mineralną, gdyż zawiera ona sód i potas, bardzo ważne pierwiastki w metabolizmie alkoholu. Pić nie warto na tzw. pusty żołądek. Przed sięgnięciem po drinka czy lamkę wina, warto zjeść obfity i pełnowartościowy posiłek. Również zakąski między spożywaniem alkoholu są dobrym pomysłem. Najlepiej by zawierały one fruktozę i witaminę C. Odpowiednie dania i przekąski pomogą w szybszym wydalaniu alkoholu z organizmu. Warto także postawić na ruch. Ludzie często w trakcie spotkań i imprez tańczą, co wspomaga proces trzeźwienia. Nie można jednak z tym ruchem przesadzać. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do odwodnienia!

Kontrola stanu trzeźwości jest możliwa

Procesu trzeźwienia nie da się kontrolować. Jeśli nie przestrzegaliśmy pewnych zasadach w trakcie picia alkoholu, trzeba po prostu cierpliwie czekać. Można jednak monitorować stan swojej trzeźwości. Nie chodzi tu o matematyczne wyliczenia czy najnowsze aplikacje na telefon. Metabolizm alkoholu jest nie do zmierzenia w ten sposób. Jednym wiarygodnym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnego alkomatu, który bazuje na próbce wydychanego powietrza. Urządzenie w dokładny sposób określi stan trzeźwości. Warto by korzystali z niego kierowcy. To właśnie na nich ciąży duża odpowiedzialność na drodze. Dojrzała postawa wymaga aby siąść za kierownicą w stanie trzeźwości. Dobre samopoczucie czy powoływanie się na wyliczenia aplikacji nie są wystarczającym powodem, by wyruszyć w drogę. Alkomat to jedyny sposób by rzetelnie monitorować ilość alkoholu w organizmie. Urządzenie nie musi być drogie, a jego użycie może oszczędzić wiele kłopotów - zarówno nam samym, jak i innym.

Czy warto używać wirtualnych alkomatów ?

Niestety, metabolizm alkoholu rządzi się swoimi prawami i nie da się go przyśpieszyć. Choć istnieje wiele porad, jak szybciej pozbyć się alkoholu z organizmu, nie można im wierzyć. Metody te mogą co najwyżej polepszyć samopoczucie, co nie jest wystarczającym powodem, by siąść za kierownicą. Dlatego, jeśli komuś zależy na szybkim powrocie do formy, warto w trakcie spożywania trunków alkoholowych trzymać się kilku zasad. Dzięki nim metabolizm alkoholu trochę przyśpieszy. Tak naprawdę jednak 100 procent pewność co do stanu trzeźwości jest nam w stanie dać jedynie alkomat - warto więc w niego zainwestować.