Kalibracja (adiustacja) alkomatu - Wzorcowanie alkomatów 


Kalibracja Alkomatu - Co to jest kalibracja ?

Kalibracja, adiustacja alkomatu jest procesem niezbędnym aby alkomat funkcjonował niezawodnie, wskazywał poprawne i dokładne wyniki. Kalibracja taka powinna być przeprowadzana cyklicznie. Zazwyczaj producenci zalecają, w przypadku alkomatów z sensorami elektrochemicznymi, taką kalibrację co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów, oraz sprawdzenie poprawności wskazań po 6 miesiącach użytkowania. Podczas kalibracji analizatora wydechu jest wprowadzany on w stan serwisowy, w którym jest poddawany odpowiednim wzorcom alkoholu w wydychanym powietrzu oraz ustawiany w ten sposób aby wskazywał poprawne wyniki.
Sensor elektrochemiczny znajdujący się w alkomacie podczas użytkowania ulega naturalnemu procesowi zużycia i należy go co jakiś czas ustawiać w ten sposób aby alkomat w niego wyposażony wskazywał poprawne wyniki.


⮑ Lista kalibrowanych modeli alkomatów


⮑ Jak wysłać alkomat do kalibracji
Badanie porównawcze naszego laboratorium kalibrującego BEAN z Głównym Urzędem Miar (GUM)

W trosce o jakość świadczonych przez nas usług kalibracji dla naszych klientów, przeprowadziliśmy badania między laboratoryjne z GUM. Wnioski z tego rygorystycznego badania, które przechodzą laboratoria mające świadectwo Polskiego Centrum Akredytacji (PCA), są dla nasz pozytywne. Świadczy to, że usługi kalibracji wykonywane w naszym laboratorium są rzetelnie wykonywane.


Jaki sprzęt wykorzystujemy do kalibracji alkomatu ? 

Nasz serwis do kalibracji alkomatów wykorzystuje amerykańskiej produkcji aparatury, tzw. symulatorów wydechu firmy Guth Labs oraz ACS. Zarówno firma Guth Laboratories Inc. jak i kanadyjska firma ACS są to specjalistycznymi producentami tego typu sprzętu. Symulatory wydychanego powietrza potrafią w sposób precyzyjny symulować ludzki wydech z odpowiednio dobraną wartością zawartości alkoholu np. 0.2, 0.3, 0.5, 1.0 promila oraz z odpowiednią mocą wydechu.
  

symulator-ALCOSIM.pngsymulator_12V500_.jpg
Kto kalibruje alkomaty naszych klientów ?

Nasi pracownicy serwisu są przeszkolonymi przez producentów alkomatów specjalistami. Nasi klienci mają pewność, że ich alkomat nie trafi w ręce przypadkowej osoby, ale pod profesjonalną opiekę przeszkolonego specjalisty w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem w branży analizatorów wydechu.

Od czego zależy częstotliwość kalibracji? Jak często muszę kalibrować alkomat ?

Częstotliwość kalibracji zależy od kilku podstawowych czynników:
- Rodzaju oraz wielkości sensora, który jest wykorzystywany w alkomacie (Najbardziej trwałe i dokładne są sensory elektrochemiczne)

- Intensywności wykorzystywania alkomatu, tzw. częstotliwości pomiarowej (Im jest większa tym częściej należy kalibrować alkomat)
- Sposobu użytkowania i przechowywania alkomatu (Sensor to bardzo czuły i delikatny czujnik. Z alkomatem należy obchodzić się ostrożnie, nie narażać sensora na działanie zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur oraz dużej wilgotności)

Producenci alkomatów zalecają różne przedziały czasowe oraz ilości pomiarów jeśli chodzi o kalibrację, ale generalna zasada jest taka:
- Alkomaty w których wykorzystywane są sensory półprzewodnikowe należy kalibrować co 3-6 miesięcy lub co około 200 pomiarów
- Alkomaty w których wykorzystywane są sensory elektrochemiczne należy kalibrować co 12 miesięcy lub 500 a nawet 1000 pomiarów

Jednak mimo to, alkomat powinien być również sprawdzany co 3-6 miesięcy w autoryzowanym serwisie. W naszym serwisie takie sprawdzenie alkomatu nic nie kosztuje i zajmuje do 5 minut.

Jakie alkomaty kalibrujemy ? 


W naszym laboratorium kalibrujemy i naprawiamy 99% alkomatów, które są sprzedawane w Polsce. Nasz serwis jest wyposażony w duży wachlarz części zamiennych do różnego rodzaju alkomatów. Usługi kalibracji alkomatów, znajdują się w zakładce "kalibracja i naprawa alkomatów" w kategoriach tego sklepu.

Czy kalibracja alkomatu jest jakoś udokumentowana ?

Oczywiście, w naszym serwisie po wykonanej usłudze kalibracji klient otrzymuje tzw. Certyfikat Kalibracji na którym udokumentowane są wskazania alkomatu na odpowiednich wzorcach zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. 
Poniżej znajduje się wzór takiego świadectwa kalibracji:

Certyfikat kalibracji
Kim jesteśmy ? Nasz serwis alkomatów

Firma prowadząca ten serwis jest od 2003 roku dystrybutorem oraz importerem alkomatów od najbardziej uznanych producentów z całego świata. Od tego czasu prowadzimy również serwis oraz kalibrację alkomatów. Nasza wykwalifikowana załoga oraz duże doświadczenie gwarantują, że usługi są wykonywane rzetelnie i szybko. Duży zasób części zamiennych sprawia, że jesteśmy naprawić i skalibrować niemal każdy alkomat. 

Co to jest wzorcowanie alkomatu ? Legalizacja alkomatu

Wzorcowanie alkomatu jest to w skrócie sprawdzenie poprawności wskazań alkomatu oraz porównanie go z tzw. wzorcem. Wartość pomiaru jest badana i musi ona znajdować się w odpowiednich "ramach". Odchylenia wartości od wzorca są dopuszczalne wyłącznie w ściśle określonym zakresie. Podczas legalizacji alkomatu, alkomat poddawany jest różnym stężeniom alkoholu np.: 0.1mg/l, 0.2mg/l, 0.4mg/l itp.

Świadectwo wzorcowania

Po usłudze wzorcowania wystawiane jest Świadectwo Wzorcowania. Dokumentuje ono wyniki badania podczas procesu wzorcowania. Tak jak pisaliśmy wcześniej, aby uzyskać Świadectwo Wzorcowania błąd wyniku pomiaru musi być zawarty w odpowiednim przedziale. Świadectwo Wzorcowania jest ważne 6 miesięcy. Po upływie tego okresu należy powtórzyć proces aby uzyskać ponownie świadectwo wzorcowania. Poniżej przedstawiamy wzór świadectwa wzorcowania:
świadectwo wzorcowania alkomatu
Gdzie kalibrujemy alkomaty osobiście w Warszawie ? Serwis Alkomatów Warszawa

Nasz serwis znajduje się w Warszawie przy ulicy Targowej 33A oraz przy ul. Pory 59:

Punkt kalibracji nr 1
ul. Targowa 33A lokal 30, 03-728 Warszawa

tel. 22 8581508; 22 8581509; 600 26 44 59
e-mail: serwis@bean.pl

Punkt kalibracji nr 2
ul. Pory 59, 02-757 Warszawa
tel. 606 10 70 78
e-mail: serwis@alkomaty.net.pl

Serwis Gdańsk:
Punkt Kalibracji nr 3
ul. Grunwaldzka 212/2/7
80-266 Gdańsk
tel. 58 500 88 62
e-mail: serwis.gdansk@bean.pl 

Przesyłki należy kierować na powyższe adresy
po uprzednim wypełnieniu zgłoszenia kalibracji alkomatu

Alkomat można skalibrować również na miejscu w serwisie, pod powyższymi adresami. Kalibracja alkomatu dostarczonego do siedziby firmy trwa około 15-30 minut w zależności o modelu alkomatu.