Jaki alkomat kupić ?

Jaki alkomat kupić? To bardzo dobre pytanie. Już na wstępie możemy stwierdzić jedno, na pewno alkomat z
sensorem elektrochemicznym.

Dlaczego alkomat z sensorem elektrochemicznym

Odpowiedź jest banalnie prosta: Bo takich alkomatów używa Policja w naszym kraju. Technologia alkomatów z sensorami policyjnymi, bo takie właściwości posiada większość alkomatów z sensorami elektrochemicznymi, jest na Polskim rynku już od dawna, natomiast kiedyś była dostępna prawie wyłącznie dla służb mundurowych, policji itp. Teraz każdy może kupić sobie alkomat z policyjnym sensorem elektrochemicznym już za niewiele ponad 200pln.

Dlaczego nie kupować alkomatu z sensorem półprzewodnikowym?

W tej chwili nie ma to najmniejszego sensu. Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi sprzedawane na Polskim rynku są mało precyzyjne, a same sensory mają bardzo krótką żywotność i trwałość. Co prawda alkomaty półprzewodnikowe można kupić już od około 100pln ale biorąc pod uwagę konieczność częstego serwisowania (co 3-6 miesięcy należy kalibrować taki alkomat, a koszt wymiany sensora to około 50pln dodatkowo) i możliwość narażenia się na straty spowodowane ich nieprawidłowym działaniem (kontrola policji na okoliczność trzeźwości) nie polecamy zakupu alkomatu półprzewodnikowego. Lepiej zaopatrzyć się w alkomat zbudowany w tej samej technologii której używa Policja.

Jeśli mamy już odpowiedź jaki wybraliśmy sensor. Pozostaje odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań:

Jak często będzie używany alkomat?

1. Sporadycznie do samokontroli
(W tej kategorii możemy rozpatrywać zakup alkomatu elektrochemicznego już od 200pln. Oczywiście można rozpatrywać również alkomaty za około 1000pln, jeśli ktoś dysponuje większym budżetem.)

2. Często do samokontroli lub do małych firm do kontroli pracowników
(Tutaj proponujemy zakup alkomatu w okolicach 300-400pln, również z sensorem elektrochemicznym.)

3. Do częstego badania pracowników w średnich i większych firmach i innych instytucjach
(Alkomaty takie zaczynają się od około 600pln i są przeznaczone do większej intensywności badania.)

4. Do bradzo szybkich i masowych badań
(Do tego służą alkomaty przemysłowe oraz przesiewowe w które dmucha się na odległość bez ustnika. Na pewno większość z Państwa kiedyś dmuchała w tzw. pałkę, to właśnie o takie alkomaty chodzi. Ceny zaczynają się od 1000pln w górę.)

Tutaj nasuwa się zapewne pytanie: A czym właściwie one się różnią? skoro wszystkie są wyposażone w sensory elektrochemiczne

Głównie wielkością, trwałością oraz żywotnością sensora, ale również szybkością działania oraz zdolnością do przygotowania się sensora po pozytywnym wyniku do następnego pomiaru.

Jak często będzie używany alkomat?

Generalna zasada jest taka, że czym częściej będzie używany tym trzeba kupić droższy alkomat, z większym i trwalszym sensorem elektrochemicznym. Jednak bez przesady, ponieważ w Polsce można kupić alkomaty które potrafią różnić się ceną nawet o 200pln a nie różnią się pod względem funkcjonalności oraz jakości. Warto spytać sprzedawcę dlaczego musimy zapłacić więcej niż porównywalny na rynku i jaka jest wielkość sensora zamontowanego w tym alkomacie.

Gdzie kupić alkomat?

Zalecamy zakup alkomatu w firmie, która zna się na tym co robi. Najlepiej jeśli ta firma posiada własny serwis lub jest w stanie stwierdzić, że alkomat w momencie zakupu wskazuje poprawne wyniki. Każdny alkomat, który opuszcza ten sklep jest prawidłowo skalibrowany i gotowy do użycia.

Czy zwracać uwagę na warunki kalibracji?

Tak. Przede wszystkim sprawdźcie czy wasz alkomat jest skalibrowany w momencie zakupu. Jeśli nie jest, nie będzie wskazywał poprawnie. Każdy alkomat powinien być wyposażony w momencie zakupu w certyfikat kalibracji wystawiony przez serwis kalibracyjny. Kalibracja nie powinna być zrobiona później niż 10 dni przed zakupem. Warto również zwrócić uwagę czy sprzedawca daje nam możliwość bezpłatnej kalibracji w pierwszym roku użytkowania. W tym sklepie każdy alkomat w pierwszych 12 miesiącach użytkowania ma bezpłatną kalibrację bez limitu.

Gdzie można sprawdzić wskazania alkomatu?

W naszym serwisie kalibracyjnym alkomat można zawsze bezpłatnie sprawdzić alkomat. Cała procedura sprawdzenia poprawności wskazań oraz ogólnego przeglądu nie trwa więcej niż 5 minut. Po sprawdzeniu na życzenie klienta możemy wystawić Certyfikat poprawności wskazań, za który też Państwo nie zapłacą.


Masz więcej pytań? zadzwoń do nas. Infolinia: 22-8581508

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie odpowiemy na nurtujące pytania, jeśli nawet mają już Państwo alkomat, doradzimy w razie potrzeby:

sklep@alkomaty.net.pl tel. 22-8581508