Jak działa wirtualny alkomat?Wielu kierowców, idąc na imprezę, stawia sobie pytanie ile mogę wypić aby na drugi dzień bezpiecznie i zgodnie z prawem zasiąść za kierownicą?. Odpowiedź na nie jednak nigdy nie może być w pełni wiarygodna. Choć dana osoba w przybliżeniu może znać jaka jest dla niej dopuszczalna ilość alkoholu do spożycia, jego wpływ na organizm zależy przecież od szeregu innych, trudnych do określenia zmiennych jak chociażby rodzaj diety czy typ sylwetki. Dobrze więc na drugi dzień upewnić się, czy faktycznie jesteśmy trzeźwi. Sporo osób korzysta w tym celu z alkomatów wirtualnych.

Alkomat wirtualny - czy można mu ufać?
Wirtualny alkomat cieszy się dużą popularnością - jest to narzędzie bezpłatne, które daje poczucie kontroli nad stanem swojej trzeźwości. Czy na pewno? Okazuje się, że uzyskany wynik należy traktować z dystansem. Poziom alkoholu w organizmie jest bowiem określany na przykładzie kilku zmiennych (m.in. płeć, wiek, waga, wzrost i ilość spożytego alkoholu). Tak naprawdę tych zmiennych jest jednak dużo więcej. Przykładem może być sposób przemiany materii, który ma istotne znaczenie w metabolizowaniu alkoholowych trunków. To właśnie z tych powodów narzędziom wirtualnym ciężko jest ufać.

alkomaty osobiste

Jaka jest alternatywa dla alkomatu wirtualnego?
Osoby, które chciałaby dokładnie określić, ile można mieć promili powinny sięgnąć po profesjonalne alkomaty, które bazują na wydychanym powietrzu, dzięki czemu uzyskują wiarygodny i adekwatny wynik. Niestety, ale wirtualny alkomat oparty jest o algorytm, który nie powinien być traktowany poważnie, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzję, czy zasiąść za kierownicą. Osoby odpowiedzialne, które chciałaby mieć 100 procent pewność co do swojego stanu trzeźwości powinny zainwestować w profesjonalne narzędzie.

Alkomaty wirtualne są kuszącą opcją sprawdzenia swojego stanu po udanej i pełnej alkoholu imprezie. Ich skuteczność i wiarygodność jest jednak bardzo niska. Można je więc traktować jako zabawę. Jeśli dana osoba chciałaby wsiąść jako kierowca do samochodu, powinna sprawdzić swój stan za pomocą standardowego alkomatu bądź po prostu poczekać.