Szukaj
Pomiary alkoholu we krwi
Niedługo po dostaniu się alkoholu do naszej krwi organizm stara się go usunąć. Około 10% jest wydalane poprzez oddech, pot i mocz. Pozostałe 90% jest neutralizowane w procesie zwanym metabolizmem w którym znaczną funkcję pełni wątroba.
Doświadczony policjant potrafi oszacować jaki jest stopień alkoholu we krwi danej osoby, aczkolwiek jest to skrajnie niemożliwe żeby przeprowadzić dokładny pomiar bez użycia odpowiedniego sprzętu, czyli alkomatu.
Jak zmienia się zachowanie wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi?
Alkomat może także pomóc przewidywać typowe zachowania przy różnych stężeniach alkoholu we krwi. Oczywiście, każdy może reagować inaczej na różne dawki alkoholu.
Przedstawiona poniżej tabela pokazuje najbardziej typowe reakcje na dane stężenia:
0.2‰ - 0.3 ‰ Rozproszona uwaga, lekka euforia i większa śmiałość. Uczucie relaksacji i beztroski.
0.4‰ - 0.6‰ Zwiększona samoocena, mniej zahamowań i zdecydowane rozluźnienie. Coraz częściej występują błędy w logicznym myśleniu. Małe upośledzenie pamięci oraz rozproszona uwaga. Większa skłonność do okazywania uczuć, a także wzmożona wrażliwość na szczęście lub smutek.
0.7‰ - 0.9‰ Szereg czynników wpływających na gorsze umiejętności prowadzenia pojazdu - pogarsza się koordynacja ruchów, zmniejsza szybkość reakcji, następuje pogorszenie wzroku oraz ograniczenie pola widzenia. Samokontrola i opanowanie są zmniejszone, natomiast występuje zwiększona skłonność do ryzyka. Poczucie, że jest się lepszym niż to jest w rzeczywistości.
1.0‰ – 1.2‰ Znaczna nietrzeźwość. Zaburzona koordynacja psychoruchowa, bardzo słaba ocean sytuacji. Pojawia się bełkot, zaburzenia równowagi i wzroku, bardzo długi czas reakcji. Całkowite zaburzenie racjonalnego myślenia.
1.3‰-1.5‰ Stan totalnej nietrzeźwości. Znikoma zdolność oceny sytuacji, percepcji i zdolności koordynacji psychoruchowej. Bardzo wolny czas reakcji na bodźce. Bełkot, utrata równowagi i zamazany wzrok. Pewność siebie zostaje zastąpiona przez strach i niepokój. Mogą wystąpić wymioty.
Mając 1.5 ‰ spowodowanie wypadku jest 380 razy bardziej prawdopodobne niż podczas trzeźwości!
1.6‰ – 1.9‰ Osoba wygląda na kompletnie “zalaną”. W tym momencie całkowicie tracimy kontrole nad swoim ciałem, często występują omdlenia. Prawie zawsze występują nudności i mdłości, a osoba ma trudności ze skupieniem się na jakimkolwiek obiekcie.
2.0 ‰ Poczucie zdezorientowania, zmieszania I skołowania. Występują zawroty głowy. Wymagana jest pomoc innych osób w utrzymaniu pozycji pionowej. Utrata odczuwania bólu. Brak odruchu wymiotnego mogący spowodować zadławienie sie. Prawdopodobna jest utrata pamięci z tego okresu.
2.5‰ Zaburzenie wszystkich funkcji psycho-ruchowych. Zerowa koordynacja ruchowa. Zwiększa się ryzyko uduszenia się własnymi wymiocinami i poważnych urazów spowodowanych upadkami lub innymi wypadkami losowymi.
3.0‰ – 4.0‰ Skrajne zagrożenie życia. Utrata świadomości miejsca i czasu. Prawdopodobne omdlenia z których trudno jest wybudzić. Może wystąpić zgon spowodowany przedawkowaniem alkoholu. Wzrasta zagrożenie śpiączką.
Powyżej 4.5‰ alkoholu we krwi może spowodować nawet śmierć.
Ciało (a dokładniej wątroba) ma zdolność to metabolizmu alkoholu. Bez względu na to jak szybko i w jakich ilościach jest on spożywany, organizm może pozbyć się tylko ilości jednego, przeciętnego drinka na godzinę. W zależności od czynników takich jak waga, wzrost, płeć, zawartość wody w organizmie, proporcja między ilością tłuszczu a ilością mięśni, spożywanymi pokarmami itp. Jeden drink dotrze do naszego krwioobiegu po 30-45 min.
Szybka konsumpcja 4 lub 5 drinków w godzinę zmusza wątrobę do pracy przewyższającej jej metaboliczne możliwości. Wynikiem tego jest szybki wzrost alkoholu we krwi, który wzrasta do czasu zaprzestania przyjmowania kolejnych dawek alkoholu. Takie szybkie picie alkoholu jest powszechne wśród ludzi młodych i studentów i prowadzi do niebezpiecznie wysokiej zawartości promili we krwi.
Czas trzeźwienia.
Alkohol jest usuwany z organizmu w tempie 0.15‰ na godzinę. Jest to ilość jaką zdolna jest „przerobić” wątroba. Wniosek? Czas trzeźwienia jest o wiele dłuższy niż czas upajania się.
Czas trzeźwienia = 0.15‰ na godzinę
Osoba mająca 1.6 ‰potrzebuje aż 10 godzin żeby być kompletnie trzeźwym. Nawet po 8 godz. Nie może legalnie prowadzić samochodu, pomimo że może czuć się już bardzo dobrze a wszystkie objawy nietrzeźwości mogą zniknąć.
Kolejnego dnia po nocnej zabawie rzadko myślimy o tym, że rano możemy wciąż być niezdolni do prowadzenia pojazdu. Często wsiadamy za kierownicę stanowiąc zagrożenie dla siebie i innych ludzi. Jeżeli poprzedniej nocy mamy około 2‰ alkoholu we krwi, czas w którym jego stężenie spadnie do 0.2 – prawnego limitu przy którym możemy w Polsce prowadzić pojazdy, możemy osiągnąć około godziny 12.00! W przypadku imprezy od 23.00 do 4.00 rano, podczas której wypiliśmy 0,7 wódki, będziemy trzeźwi po - uwaga - ponad dobie.
Mity dotyczące alkoholu.
Fałsz: Piwo jest mniej szkodliwe od innych trunków.
Prawda: Jedno małe piwo, kieliszek wina lub jeden drink są tak samo szkodliwe dla organizmu.
Fałsz: Mieszanie różnych rodzajów trunków (piwo, wino, wódka, likier) sprawia że osoba jest bardziej pijana, niż gdyby piła tylko jeden rodzaj.
Prawda: Mieszanie powoduje że osoba może czuć się gorzej, szczególnie następnego dnia, jednak nie powoduje że jest bardziej pijana. Alkohol to alkohol.
Fałsz: Zjedzenie dużego posiłku przed piciem daje gwarancje trzeźwości.
Prawda: Picie na pełny żołądek powoduje jedynie opóźnienie efektów. Jedzenie przez spożywaniem alkoholu nie może być sposobem na uchronienie się przed zatruciem alkoholowym!
Fałsz: Monety pochłaniają alkohol i zaburzają pracę alkomatów.
Prawda: Moneta trzymana pod językiem nie zmienia poziomu alkoholu we krwi i nie zaburza pracy alkomatu
Fałsz: Każdy reaguje na alkohol w ten sam sposób.
Prawda: Na absorpcje alkoholu wpływa wiele czynników indywidualnych takich jak waga, metabolizm, płeć, wysokość nad poziomem morza, zażywanie leki i wiele innych.
Fałsz: Mężczyźni i kobiety o tej samej wadze mogą wypić tyle samo alkoholu.
Prawda: Kobiety zazwyczaj szybciej się upijają ponieważ mają więcej tłuszczu niż mięśni. Mają również mniej enzymu metabolizującego alkohol – dehydrogenazy.
Fałsz: Picie nie jest takie groźne.
Prawda: Jedna na trzy osoby w wielu od 18 do 24 lat przynajmniej raz w życiu wylądowała na pogotowiu lub na izbie wytrzeźwień z powodu zbyt wysokiej koncentracji alkoholu we krwi. Ponad to alkohol często łączy się z problemami w rodzinie i pracy, zabójstwami, przestępczością i utonięciami.
Fałsz: Są sposoby na szybkie wytrzeźwienie.
Prawda: Całkowite pozbycie się z organizmu alkoholu zawartego w dwóch drinkach zajmuje około 3 godziny. Żaden czynnik zewnętrzny nie może przyspieszyć tego procesu – ani kawa, ani zimny prysznic.
Fałsz: Alkohol nie jest tak szkodliwy jak inne używki.
Prawda: Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób śmiertelnych, takich jak rak. Zbyt częste picie prowadzi do uzależnienia, a często nawet do śmierci. W wielu przypadkach alkohol powoduje zwiększenie agresji i nieprzewidywalne zachowania, które są wyjątkowo niebezpieczne i mogą mieć negatywne skutki zarówno dla pijącego jak i ludzi w jego otoczeniu.
Więcej informacji w zakładce "Alkohol a organizm człowieka"