Jak użytkować alkomat ? 10 ważnych zasad

  • 1. Na początek kup alkomat w firmie, która specjalizuje się w sprzedaży urządzeń pomiarowych zwanych potocznie alkomatami. Polecamy wyłącznie alkomaty w sensorami elektrochemicznymi.  
                                                                                    
  • 2. Przeczytaj instrukcję obsługi dostarczoną z alkomatem. Przeczytanie instrukcji daje już dużą wiedzę na temat alkomatu.    
               
  • 3. Nie wykonuj pomiarów natychmiast po spożyciu alkoholu. Nie baw się alkomatem. Takie działanie może spowodować rozkalibrowanie sensora lub jego nieodwracalne uszkodzenie. Zawsze należy odczekać minimum 20 minut przed pomiarem od spożycia ostatniej dawki alkoholu. Warto jest wypłukać jamę ustną przed pomiarem czystą wodą.               
                       
  • 4. Alkomat to bardzo delikatne urządzenie pomiarowe, które należy systematyczne serwisować (kalibrować). Producenci zalecają taką kalibrację: dla alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi co 6 miesięcy lub co 200 pomiarów, dla alkomatów z sensorami elektrochemicznymi co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Nie wykonywanie cyklicznych przeglądów serwisowych oraz napraw naraża sensor na nieodwracalne uszkodzenie oraz narazi użytkownika na duże koszty.  
                                         
  • 5. Należy unikać bezpośredniego kontaktu dymu papierosowego z sensorem alkomatu. Po wypaleniu papierosa należy odczekać kilkanaście minut do następnego pomiaru. Nie należy dmuchać dymem papierosowym do wnętrza alkomatu. Może doprowadzić to do rozkalibrowania alkomatu, lub w przypadku alkomatów półprzewodnikowych do wskazania pozytywnych wartości zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.   
                                                                                                     
  • 6. Nie należy używać alkomatu z rozładowaną baterią. Może to skutkować rozkalibrowaniem sensora w alkomacie. W alkomacie używamy wyłącznie baterii alkalicznych dobrej jakości. Zabronione jest używanie akumulatorów lub innych typów baterii.                                                                                                                                                    

  • 7. Nie narażaj alkomaty na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. To może wydać się dziwne ale nie zaleca się przechowywania alkomatu w samochodzie właśnie ze względu na zbyt wysokie temperatury w lecie lub zbyt niskie temperatury w zimie. Można oczywiście przewozić, ale nie przechowywać.   
                                                                                                    
  • 8. Nie używaj alkoholu i jego pochodnych do czyszczenia alkomatu.      
                                                                                     
  • 9. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania do alkomatu. Zrób kilka serii pomiarów i sprawdź czy nie ma zbyt dużych rozbieżności we wskazaniach. Pamiętaj o odstępach czasowych pomiędzy pomiarami. Jeśli wskazania wydadzą się dziwne lub kilka przeprowadzonych pomiarów są znacząco rozbieżne, lepiej nie ufać takiemu urządzeniu i udać się do serwisu w celu sprawdzenia. U nas sprawdzisz alkomat za darmo w każdej chwili.      
                                                                                     
  • 10. Nie używaj alkomatu aby pić i jechać.


Zastosowanie się do powyższych zasad spowoduje, że alkomat będzie działał niezawodnie i dokładnie, a żywotność sensora wzrośnie.