Szukaj

Producenci

Sposoby na kaca ? Co pomaga ?

Niezawodne sposoby na kaca warto poznać na kilka czy kilkanaście godzin przed planowaną biesiadą. I mimo że nie ma jednego stuprocentowego środka na dolegliwości związane z brakiem umiaru, to dobrze jest przygotować organizm na walkę z trucizną, jaką jest alkohol. Na walkę nie tylko z etanolem, ale też aldehydem octowym, będącym związkiem chemicznym w dużej mierze odpowiedzialnym za silne bóle głowy i mizerną kondycję psychofizyczną.

Najczęstsze objawy

Kac objawia się na wiele sposobów. Najczęstsze z nich to ogólne zmęczenie, bezsenność, brak apetytu, drgawki, biegunka, nudności często połączone z wymiotami, wzmożone pragnienie, wrażliwość na hałas czy światło, problemy z koncentracją oraz przyspieszony puls połączony z podwyższonym ciśnieniem.

Przeciwdziałanie

Mając w planach suto zaprawione alkoholem spotkanie, dobrze jest przygotować organizm do walki. Istotne są spożywane wcześniej posiłki – powinny zawierać jak najwięcej witamin i mikroelementów (suplementacja z pewnością wspomoże) oraz sporo tłuszczu. Niestety solidny i tłusty posiłek spowalniając wchłanianie alkoholu, wpływa na wydłużenie czasu potrzebnego na całkowite wytrzeźwienie. Może się więc zdarzyć, że we krwi będzie sporo alkoholu, mimo minimalnych oznak kaca. Wtedy, szczególnie kierowcom, zaleca się nie tylko dodatkowy odpoczynek, ale też skorzystanie z alkomatu. Porządny alkomat, certyfikowany i poddawany regularnej kalibracji, powinien więc znaleźć się w domowej czy podróżnej apteczce.

alkomaty osobiste

Kac zależny jest nie tyle od promili, ale w dużej mierze od rodzaju spożywanego alkoholu. Kiepskim pomysłem jest przede wszystkim mieszane różnych rodzajów (piwa, wódki, whisky, wina czy samogonu). Ponadto trzeba wiedzieć, że poza etanolem w składzie napojów alkoholowych są inne związki, które odpowiadają za kaca. I tak dla późniejszego samopoczucia lepsze będą wina wytrawne od słodkich, jasne wódki od kolorowych oraz jasne piwa (lagery i pilsy) od pszenicznych czy porterów.

Kac to też odpowiednie organizmu. Przeszywający ból głowy wynika z odwodnienia – mózg ma zbyt mało wody. Dlatego podczas picia alkoholu należy zadbać o coś do picia (soki czy napoje izotoniczne), nawet w przypadku spożywania wina i piwa.

Następnego dnia

Sposoby na kaca po przebudzeniu to chłodny prysznic, nieforsujący spacer, lekki i zarazem treściwy posiłek oraz odpoczynek. Można też pokusić się o specjalne leki na kaca, ale zarówno paracetamol, aspiryna czy ibuprofen negatywnie wpływają na wątrobę, walczącą z alkoholem i jego pochodnymi. Ale w przypadku silnego bólu głowy, można zaryzykować, biorąc jedną czy dwie tabletki - co pomaga na kaca i ból głowy.