Jak pozbyć się alkoholu z organizmu?Spis treści:

Czas niezbędny do tego, aby wytrzeźwieć po spożyciu alkoholu, uzależniony jest od wielu rozmaitych czynników. Jest to silnie zindywidualizowany proces, dlatego nie da się precyzyjne określić, ile godzin potrzeba na pozbycie się alkoholu z organizmu. Dużo zależy także od dyspozycji w konkretnym dniu, zatem próby określenia tego na podstawie wcześniejszych doświadczeń również są nieskuteczne. Aby w móc w rzetelny sposób skontrolować swoją trzeźwość, należy posiadać dobrej jakości alkomat.

Kierowcy a alkohol - przepisy w Polsce

W naszym kraju obowiązuje stosunkowo niska dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy. Polskie prawo o ruchu drogowym wyszczególnia dwie sytuacje, które podlegają karze - prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (jest to wykroczenie), oraz w stanie nietrzeźwości (tutaj mamy do czynienia z kwalifikacją jako czyn przestępczy). Obie te sytuacje są jasno zdefiniowane przez Ustawę o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w której stan po spożyciu został umieszczony w przedziale pomiędzy 0,2 a 0,5‰, a stan nietrzeźwości - powyżej 0,5‰. Są to przepisy dość restrykcyjne w porównaniu do innych państw Europy, gdzie zazwyczaj dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy wynosi 0,5‰ (jest tak między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Francji czy we Włoszech). Istnieją również przypadki stosowania wyższych limitów - np. 0,8‰ w Anglii i Irlandii, a także jeszcze bardziej restrykcyjnego prawa niż w Polsce - np. u naszych południowych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 procent.

alkomaty osobiste

Jak szybko wytrzeźwieć?

Jedną z kwestii, która budzi wątpliwości kierowców, jest to, czy da się w jakiś sposób przyspieszyć proces trzeźwienia. Dotyczy to szczególnie sytuacji związanych z uczestnictwem w imprezach i spotkaniach towarzyskich, podczas których zazwyczaj pojawia się alkohol. Osoby zmotoryzowane często zastanawiają się wtedy, po jakim czasie będą mogły wsiąść za kółko. Jest bardzo ważne aby pamiętać, że nawet w przypadku, kiedy osoba po spożyciu ma wrażenie, że jest już w pełni trzeźwa - np. że ma właściwą koordynację ciała, odpowiednią szybkość reakcji i jasne, klarowne myślenie, to subiektywne postrzeganie swojego stanu może być zaburzone i bardzo dalekie od realistycznej oceny. Ma to związek zarówno z psychoaktywnym działaniem alkoholu - zwiększającym pewność siebie i skłonność do lekkomyślności, jak i z faktem, że okres trzeźwienia jest znacznie dłuższy niż czas potrzebny do odurzenia się alkoholem. Człowiek metabolizuje go z prędkością około 0.15‰ na godzinę - łatwo zatem wyliczyć, że osoba, która podczas nocnej imprezy osiągnęła stężenie na poziomie np. 1,5 procent, nie będzie mogła zgodnie z prawem prowadzić samochodu przez ponad 8 godzin. Wśród kierowców, którzy zostali złapani przez Policję podczas kontroli drogowej, lub spowodowali wypadek, istnieje duża grupa osób, które nie miały świadomości, że wciąż nie mogą wsiadać za kółko.

Istnieją różne sposoby na szybsze odzyskanie sprawności po spożyciu alkoholu - np. sen, mocna kawa, zimny prysznic czy wysokokaloryczne posiłki. Należy jednak brać pod uwagę, że nie przyspieszają one samego metabolizowania etanolu, a jedynie poprawiają samopoczucie, zatem nie dają możliwości, aby szybciej wsiąść za kółko.

Co ma wpływ na proces trzeźwienia?

Pełne pozbycie się alkoholu z organizmu to proces, który może zająć wiele godzin. Ponieważ istnieje wiele zmiennych wpływających na ostateczny czas metabolizowania etanolu, prosta matematyka zdecydowanie nie wystarcza. Dlatego właśnie aplikacje czy strony internetowe, które oferują obliczenia za pomocą wirtualnego alkomatu, są jedynie ciekawostką i nie można na ich podstawie podejmować decyzji o wsiadaniu za kółko.

Alkohole niskoprocentowe, a trzeźwienie

Według stereotypowej opinii, po wypiciu trunków niskoprocentowych - np. piwa, możliwe jest szybsze wytrzeźwienie. Jest to nieprawda. Wszystko zależy od ilości i stężenia procentowego alkoholu, a także od budowy ciała osoby pijącej - wzrostu, wagi, płci, okoliczności - poziomu zmęczenia, a także ilości i obfitości ewentualnych posiłków. Również przyjmowane leki - między innymi uspokajające, antydepresyjne, kardiologiczne - mają wpływ zarówno na tempo metabolizowania etanolu, jak i subiektywnie ocenianą trzeźwość po spożyciu. Dlatego chcąc dowiedzieć się np. ile się trzeźwieje po 4 piwach, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie. Należy również przyjąć, że po wypiciu jednego standardowego piwa na pewno nie można kierować autem przez co najmniej 1.5 - 2 godziny. W przypadku większej ilości - np. wspomnianych 4 piw, należy bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia samochodu na kilka godzin. Nie warto jednak ryzykować - najlepiej zdecydować się na zakup alkomatu, który zawsze pozwoli na wiarygodne określenie, czy kierowca jest już gotowy do drogi.

Sprawdź szacunkowy czas trzeźwienia po 2 i 4 piwach.

Gdzie kupić alkomat?

Zapraszamy do zakupów w sklepie firmy Bean. W ofercie znajdują się alkomaty najlepszych producentów - jest to sprzęt gwarantujący precyzyjne, stabilne działanie i wiarygodne wsparcie dla każdego kierowcy. Ważna jest także terminowa kalibracja alkomatów, czyli cykliczna kontrola czułości sensorów - również możliwa do przeprowadzenia w naszej firmie. Optymalizacja zakończona jest wydaniem stosownego certyfikatu.