Szukaj

Producenci

Ile się trzeźwieje po 2 piwach?

Zgodnie z obiegową opinią, piwo należy do alkoholi niskoprocentowych. Takich, które „trzymają krótko“ i trudno się nimi upić. W związku z tym, często zastanawiamy się, czy wychodząc prosto z baru możemy od razu wsiąść za kółko lub jak długo po wypiciu większej ilości piw jesteśmy w stanie bezpiecznie prowadzić samochód. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, po jakim czasie od wypicia alkoholu można spodziewać się zniesienia jego wpływu na stan naszego funkcjonowania.

Od czego zależy prędkość naszego upijania się?

Po pierwsze, należy podkreślić, że siła działania alkoholu na organizm jest rzeczą indywidualną. To, jak szybko „schodzi“ z nas alkohol, zależy od:

  • -wieku,
  • -płci,
  • -wagi i wzrostu,
  • -sposobu spożywania alkoholu (w jakim czasie wypiliśmy piwa oraz czy jedliśmy coś w międzyczasie oraz czy podczas spożywania byliśmy aktywnie fizycznie),
  • -aktualnego samopoczucia psychicznego i fizycznego,
  • -od tego, czy rozpoczęliśmy spożywać alkohol na pusty żołądek, czy nie,
  • -przyjmowanych leków.
alkomaty osobiste

... i co najważniejsze, istotne jest to, jakie było stężenie procentowe alkoholu w wypijanym trunku.

Ze względu na to, że wspomnianych czynników wpływających na to, jak rozkłada się alkohol w organizmie jest wiele, odpowiedzi na pytanie: „wypiłem 2 piwa kiedy można jechać?“ brzmi: to zależy. Zdarza się, że stężenie alkoholu we krwi może wskazywać 1 promil już po spożyciu dwóch półlitrowych kufli piwa. Innym razem, takie stężenie osiągamy dopiero po wypiciu 3 piw. Aby być w 100 procent pewnym, warto mieć przy sobie alkomat. Alkomaty osobiste dają jasną informację na temat tego, ile się trzeźwieje po 4 piwach w naszym przypadku, a ile po jednym w dowolnym momencie po spożyciu. Wystarczy nadmuchać, aby uzyskać precyzyjny wynik. Dokonując pomiarów alkomatem osobistym przy najróżniejszych okazjach, przekonamy się, jak różnorodnie wpływa na nas jedno piwa. Zdarza się, że niekiedy już po wypiciu jednego piwa możemy następnego dnia czuć się tak, jak innym razem, gdy wypiliśmy ich 4.

Ile trzymają 2, 4 piwa i kiedy można jechać?

To wszystko nie zmienia faktu, że należy być pewnym jednej rzeczy: im więcej alkoholu wypijemy, tym większego wpływu z jego strony należy spodziewać się w naszym organizmie. Badania dowiodły, że najwyższe stężenie alkoholu we krwi odnotowuje się na około pół godziny od jego spożycia (gdy mówimy o sytuacji,gdy pijemy alkohol na pusty żołądek). Gdy jednocześnie jemy posiłki (zwłaszcza te o dużej zawartości tłuszczu), wówczas wpływ alkoholu może być opóźniony i w pełni objawia się dopiero na 1,5 do nawet 3 godzin. Dlatego, odpowiadając na pytanie: ile się trzeźwieje po 4 piwach, należy odpowiedzieć, że nigdy krócej niż wspomniane 3 godziny. Jest to absolutne minimum, od którego określa się wpływ alkoholu na organizm człowieka. W rzeczywistości jednak proces metabolizowania alkoholu w wątrobie i wydalenie go z organizmu trwa zdecydowanie dłużej. Dlatego nigdy nie należy wsiadać za kółko po godzinie lub dwóch od spożycia nawet jednego piwa. Jeśli wypiliśmy więcej, warto zrezygnować z prowadzenia auta aż do następnego poranka, gdy zdążymy zregenerować się podczas wypoczynku nocnego.