Wybieramy alkomat do samochoduWarto posiadać swój własny, osobisty alkomat. Daje on poczucie bezpieczeństwa i mamy pewność, że kierując auto jesteśmy na pewno trzeźwi. Każdy odpowiedzialny kierowca chce świadomie podejmować decyzje o kierowaniu pojazdem, nie narażając zdrowia swojego, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Alkomaty osobiste w świetny sposób dają taką możliwość. Poza narażeniem życia i zdrowia prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu powoduje negatywne konsekwencje prawne, w tym utratę prawa jazdy. Inwestycja w alkomat może ochronić zdrowie, dać poczucie spokoju a nawet uratować życie. Producenci oferują różnego rodzaju alkomaty, przeznaczone do korzystania w masowego jak również osobistego. Zapoznanie się ze specyfiką tych urządzeń, profesjonalnie zwanych testerami trzeźwości, ułatwi wybór odpowiedniego sprzętu.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Rodzaje alkomatów samochodowych

Pod hasłem alkomat do samochodu kryje się jeden z trzech oferowanych na rynku rozwiązań. Pierwsza grupa to alkomaty półprzewodnikowe, druga grupa to alkomaty elektrochemiczne, wyróżniamy też spektrofotometryczne. Generalnie różnica między tymi trzema grupami polega na zastosowane w nich mechanizmy, co w efekcie przekłada się na dokładność testów trzeźwości, jak również na ich ostateczną cenę. Warto pamiętać, że aby cieszyć się niezawodnym działaniem alkomatu, należy dbać o regularny serwis polegający na kalibracji urządzenia.

Alkomat do samochodu półprzewodnikowy należy do najtańszych spośród dostępnych na rynku. Niestety jego jakość również jest najniższa. W momencie wykonywania testu alkoholowego inne substancje współwystępujące mogą zmienić wynik. Wystarczy, że osoba przed badaniem zapali papierosa, a wynik może być niewspółmierny do stanu faktycznego. Należy również pamiętać o częstej kalibracji, co dodatkowo zwiększa koszty eksploatacji urządzenia.

Alkomat elektrochemiczny jest to alkomat z wyższej półki. Nie bez powodu używany jest przez organy państwowe, na przykład przez policję. Dzięki specjalnej budowie alkomatu, inne czynniki nie będą w stanie zakłócić pracy urządzenia. Wyniki testów wykonanych tymi alkomatami są wiarygodne. Jest to z pewnością godny polecenia alkomat do samochodu.

Ostatnią grupę reprezentują alkomaty spektrofotometryczne. Zdecydowanie są najlepsze, ale też najdroższe. Stanowią grupę najnowocześniejszych alkomatów dostępnych na rynku. Obecnie tego typu sprzęt najczęściej można zobaczyć w szpitalach czy na policji. W związku z zastosowaniem podczerwieni, są bardzo wydajne i mogą działać na masową skalę. Polecane są dla użytkowników wykonujących wiele pomiarów, na przykład w firmach transportowych.

Jaki alkomat jest najlepszy do użytku osobistego?

Z punktu widzenia kierowcy głównym czynnikiem, jeżeli chodzi o wybór alkomatu jest jego niezawodność w każdej sytuacji. Dokładność pomiarów jest co cecha niezbędna, innymi cechami mogą być też niezbyt częsta kalibracja czy niewygórowana cena. Rozsądek skłania ku wyborowi alkomatu z drugiej grupy, czyli alkomatu elektrochemicznego. Średnia półka cenowa, połączona z dobrą jakością na pewno zadowoli większość kierowców. Istnieją jednak przypadki, gdy nawet najlepszy alkomat nie jest w stanie zapobiec tragedii. Osoby będące pod wpływem upojenia alkoholowego nie zawsze są w stanie zbadać sobie trzeźwość lub po prostu zapomną. Wtedy może dojść do niechcianej tragedii. Z myślą o takich sytuacjach producenci zaczęli produkować alkomaty z blokadą zapłonu.

Blokada alkoholowa w samochodzie jest to inteligentne urządzenie, które po uruchomieniu samochodu sygnalizuje konieczność zbadania trzeźwości. W przypadku wykazania zbyt wysokiego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu urządzenie blokuje możliwość uruchomienia silnika. Dzięki temu, nie ma możliwości, że pijany kierowca będzie prowadził auto. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi urządzenie nie rzuca się w oczy. Alkomaty tego typu posiadają zazwyczaj prosty w obsłudze, kolorowy wyświetlacz, jak również wbudowaną pamięć. Blokada antyalkoholowa, pozwala skrócić czas zakazu prowadzenia pojazdów w związku z utratą prawa jazdy z powodu prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Istnieje możliwość złożenia wniosku do sądu o wyrażenie zgody na prowadzenie pojazdu z taką blokadą. Jeżeli sąd wyda pozytywną decyzję, można w szybkim czasie wrócić do prowadzenia auta. Nie tylko osoby mające na swym koncie wyrok korzystają z blokad. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć, zwłaszcza gdy jest wielu użytkowników jednego pojazdu. Warto więc zabezpieczyć się i spać spokojnie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów blokujących zapłon. Jednym z nich jest Alkomat blokujący zapłon Dräger Interlock 7000, o konstrukcji elektrochemicznej, co jak wcześniej zostało wspomniane, jest dużym atutem jakościowym i cenowym przy wyborze alkomatu osobistego.