Szukaj

Producenci

Co to jest alkometr ?Alkometr to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest określenie dokładnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkometr jest standardowym narzędziem w pracy policji monitorującej bezpieczeństwo na drodze. Coraz częściej też alkometry goszczą w naszych domach. Wielu z nas jest również przyzwyczajonych do badań alkometrem w miejscu pracy. Dotyczy to szczególnie osób wykonujących zawody niebezpieczne, a także zawodowych kierowców.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Jak działa alkometr?

Alkometr/alkomat to urządzenie wyposażone w sensor, na którym należy podać powietrze. Powietrze wdychamy przez specjalny przewód z jednorazowym ustnikiem. Sensory zaprojektowane zostały w taki sposób, że zmieniają oporność pod wpływem zetknięcia się z alkoholem w dostarczanych do nich oparach. Dzięki temu, możliwe jest podanie stężenia alkoholu w krwiobiegu z dokładnością do części dziesiątych. Większość urządzeń jest skonfigurowana w taki sposób, aby wynik był podany automatycznie w promilach i niepotrzebne było przeliczanie wyniku we własnym zakresie.

Ile powinien kosztować dobry alkometr?

Alkometr to urządzenie, na którym nie należy oszczędzać. W cenie jest dokładność badania, bo od niego może zależeć nasz los w czasie, gdy na drodze zdarzy się nieprzewidziana sytuacja. Alkometry różnią się od siebie stopniem czułości. Oznacza to, że jedynie od jakości urządzenia zależy to, czy uda się uzyskać wynik niezniekształcony.

Co może zniekształcić pomiar alkometrem?

Czynników zniekształcających uzyskiwane wyników jest sporo. Po pierwsze, w wydychanym powietrzu znajdują się nie tylko opary alkoholu. Są tam również inne gazy, które wpływają na pomiary. Dlatego, alkometr wykazał, że osoba badana ma w wydychanym powietrzu alkohol, badanie trzeba powtórzyć. Przerwa między pomiarami powinna wynosić około 15 minut. Jeśli w wydychanym przez nas powietrzu nadal jest alkohol, mimo że nie jesteśmy po jego spożyciu, a badanie przeprowadza policja w newralgicznej sytuacji, należy udać się na komendę kwestionując wynik. Zdarza się, że pomiar może być zafałszowany przez użycie płynu do płukania ust, w którym zawarty jest alkohol. Panuje również przekonanie, że spożycie dużej ilości jabłek przed badaniem może zafałszować wynik. Policjanci jednak nie zgadza się z tym twierdzeniem. Zdecydowanie jednak stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może wzrosnąć, jeśli przed badaniem zjedliśmy cukierki z alkoholem. Wzbudzenie alkometru może zajść również bezpośredni po paleniu papierosów przez osobę badaną (zarówno tradycyjnych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych). Każda osoba, która wie, że czeka ją pomiar alkometrem powinna wstrzymać się przed spożywaniem jakichkolwiek posiłków na około pół godziny przed wydychaniem powietrza. Szczególnie, gdy badanie odbędzie się przy użyciu alkometru półprzewodnikowego.

Jaki alkometr wybrać?

Jeśli interesuje nas zakup alkometru do użytku domowego, zwykle istotna jest dla nas cena produktu. Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku zakupu alkometru do wielokrotnego użytku (np. na potrzeby funkcjonowania firmy transportowej). W drugim przypadku liczy się niezawodność urządzenia i zdolność do wielokrotnego wykorzystywania w ciągu dnia.

Alkometry różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem wbudowanych sensorów. Mamy sensory półprzewodnikowe, spektrofotometryczne oraz elektrochemiczne. Czym różnią się od siebie urządzenia z tymi rodzajami sensorów? Alkometry z sensorami półprzewodnikowymi mają zaprogramowaną wrażliwość tylko na alkohol (ale już nie na inne substancje, które mogą ewentualnie zniekształcić pomiary). Są najtańsze spośród innych tego typu urządzeń i z tego powodu są najczęstszym wyborem wśród osób, które poszukują niedrogiego alkomatu domowego, wykorzystywanego do okazjonalnych pomiarów.

Zdecydowanie większą czujność mają alkometry elektrochemiczne. Korzystają z nich wszelkie służby: policja, straż pożarna, służby drogowe. Pomiary tego rodzaju alkometrem są na tyle dokładne i niezawodne, że służą najczęściej jako dowody w sprawach sądowych. Niestety, korzystanie z takiego alkometru w warunkach domowych oznacza zgodę na dość wysoką cenę. Najtańszy alkometr elektrochemiczny to wydatek rzędu kilkuset złotych. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu kosztują kilka tysięcy złotych.

Alkomat spektrofotometryczny natomiast jest zaawansowanym urządzeniem, które możemy zobaczyć w wersji stacjonarnej w szpitalach lub na posterunkach policji. W przeciwieństwie do pozostałych alkomatów, są to urządzenia niewymagające regularnej kalibracji. Oczywiście, na wyniki badania tak zaawansowanym urządzeniem nie mają wpływu inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu.

Kalibracja alkometru

Każdy przenośny alkometr powinien być poddawany okresowej kalibracji. Jak często należy dokonywać kalibracji alkomatu? Należy przyjąć, że bezpiecznym odstępem czasu jest pół roku. Jeśli jednak nasz alkometr wykazał obecność alkoholu u osoby, która tej substancji nie zawierała, przeglądu i kalibracji należy dokonać „od ręki”. Pamiętajmy, aby robić to w autoryzowanym serwisie.