Szukaj

Producenci

Jak działa test na obecność narkotyków?Spis treści:

Kokaina, amfetamina czy marihuana to narkotyki, których obecność w organizmie można łatwo wykryć za pomocą testów narkotykowych. Testy narkotykowe to narzędzie pracy służb medycznych i mundurowych. Istnieje wiele rodzajów testów narkotykowych. Wyjaśniamy, jak działają i czym się różnią testy antynarkotykowe.

Rodzaje testów narkotykowych

Na rynku dostępne jest parę wariantów testów narkotykowych. Najbardziej popularnym testem narkotykowym jest test, do którego pobierana jest ślina. Narkotesty na ślinę dają szybki rezultat - na wynik badania czekamy od 5 do 7 minut. Ślinę należy pobrać bezpośrednio od osoby badanej za pomocą specjalnego wacika umieszczonego w pakiecie testowym. Równie popularnym rodzajem testu narkotywego jest test moczu. Narkotesty na mocz polegają na zebraniu próbki moczu od osoby badanej. Następnie, w pojemniku z moczem należy umieścić specjalny pasek, który jest dołączony do pakietu testowego. Dodatkowo, narkotesty na ślinę i narkotesty na mocz są najprostsze do wykonania w warunkach domowych. Testy na obecność narkotyków do zastosowania domowego to nieskomplikowane w użyciu pakiety medyczne, które wskażą obecność narkotyków w organizmie po zebraniu próbki. Najbardziej kompleksowy test na obecność narkotyków to narkotest z włosów. Jest to najbardziej skomplikowany test, który musi zostać wykonany w laboratorium pod okiem laboranta. Jeżeli włos jest wystarczająco długi, analiza jego budulca wskaże, jakie substancje pojawiły się w organizmie człowieka w przeciągu paru miesięcy.

Wykrywalność narkotyków

Większość narkotyków jest w Polsce nielegalna. Ich posiadanie i zażywanie jest niezgodne z przepisami prawa polskiego. Narkotyki to silnie uzależniające substancje, które mają potencjał do zawładnięcia życiem użytkownika. Dlatego też, testy na wykrywalność narkotyków są ważną częścią procesu pomocy osobom uzależnionym, ale są także wykorzystywane przez odpowiednie służby w celu wykrycia ich nielegalnego użytkowania. Większość popularnych narkotyków, takich jak kokaina, amfetamina, haszysz czy marihuana jest wykrywalna przez ogólnodostępne narkotesty. Należy jednak pamiętać, że czas zażycia narkotyku i czas wykonania testu mogą wpłynąć na wynik testu. Poniżej zamieszczona jest lista najpopularniejszych substancji psychoaktywnych i średni czas wykrywania w moczu:

 • - amfetamina (2 do 4 dni)
 • - THC (2 do 7 dni)
 • - ekstasy (2 do 4 dni)
 • - heroina (2 do 5 dni)
 • - kokaina (2 do 3 dni)
 • - metadon (7 do 10 dni)

  Czas ten jest znacznie krótszy w przypadku narkotestu ze śliny. Morfina, heroina i kokaina wykrywana jest przez 12-24 godziny od zażycia narkotyków. Amfetamina - do 20-50 godzin, a marihuana i haszysz - do 14 godzin.

  Testy narkotykowe z włosów pozwalają wykryć obecność substancji psychoaktywnych, które były zażywane miesiące wcześniej. Niektóre testy na obecność narkotyków z włosów działają nawet do 12 miesięcy wstecz.

  Dodatkowo, warto mieć na uwadze, iż wykrywalność narkotyku zależy od spożytej ilości oraz metabolizmu osoby zażywającej.

  Koszt testu na obecność narkotyków

  Cena narkotestów wahają się w zależności od rodzaju testu. Najtańsze są testy na mocz i ślinę, które można kupić w aptece, czy nawet drogerii, i z łatwością wykonać w warunkach domowych. Test na obecność narkotyków z moczu i śliny to koszt rzędu 20-30 złotych. Testy te robią się coraz bardziej dostępne, i również ich cena jest coraz niższa.

  Testy na wykrywanie substancji psychotropowych z włosów to skomplikowane badania, które nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce. Do ich wykonania potrzebny jest najnowocześniejszy sprzęt i specjalnie przeszkolony personel. W związku z tym, testy te raczej nie występują komercyjnie. Istnieją jednak w Polsce miejsca, które wykonują testy narkotykowe z włosów. Jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj testu, ale zapewnia najdłuższy czas wykrywania, bo aż do paru miesięcy po spożyciu.

  Zamów testy na obecność narkotyków w naszym sklepie.

  Co wykrywają testy na obecność narkotyków?

  Testy na obecność narkotyków mogą potwierdzić obecność substancji psychotropowej w organizmie badanego. Powszechnie dostępne testy (na ślinę i mocz) są w stanie wykryć całą gamę substancji psychoaktywnych. Istnieją również specjalne pakiety, które ukierunkowane są na wykrycie poszczególnej substancji, np. THC. Testy z włosów są w stanie wykryć nawet ponad 500 rodzajów substancji. Testy narkotykowe nie w stanie jednak określić, kiedy narkotyk został spożyty oraz w jakiej ilości. Aby uzyskać informacje na temat stężenia zawartości w organizmie, należałoby wykonać pełną toksykologię z krwi. Jest to jednak badanie niekonwencjonalne w takim przypadku, i wielokrotnie zbędne. Narkotest nie jest w stanie wskazać, czy użytkownik jest uzależniony, czy nie. W tym celu należy porozmawiać z osobą, u której potwierdzono obecność narkotyków w organizmie, i zorientować się, jak wygląda sytuacja tej osoby, i czy boryka się ona z uzależnieniem od narkotyków. Jeżeli zauważysz, że osoba w Twoim bliskim otoczeniu zmieniła swoje zachowanie i podejrzewasz, że może zażywać narkotyki - zacznij od rozmowy.