Szukaj

Producenci

Badanie alkomatem w pracy

Trzeźwość jest warunkiem koniecznym do wykonywania obowiązków zawodowych. Dlatego też ważne, aby zarówno pracodawca, jak i pracownicy byli pewni, iż wszyscy członkowie załogi są skupieni na swoich zadaniach, a ich zachowanie nie jest podyktowane działaniem obcych substancji w organizmie. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzane badania trzeźwości swoich pracowników. O tym, czy pracodawca ma do tego prawo, a jeżeli tak to, w jakich sytuacjach, opowiadać będzie dzisiejszy artykuł.

Badanie alkomatem w pracy

W świetle obowiązujących obecnie przepisów pracodawca nie może wykonywać wyrywkowych kontroli trzeźwości. Może on tylko zbadać pracownika, u którego zauważył niepokojące zachowania, sugerujące, iż jest on pod wpływem alkoholu. Jednak takie badanie przeprowadzane jest po wyrażeniu na nie zgody przez pracownika. Jeżeli ten się nie zgodzi, to pracodawca nie ma prawa go do tego zmusić. W takim wypadku najczęściej wzywana jest policja, której kontroli pracownik już odmówić nie może.

alkomaty osobiste

Kiedy zgody nie trzeba

Alkomat w firmie jednak może się przydać, ponieważ przepisy wskazują jedną sytuację, kiedy zgoda pracownika nie jest konieczna. Jest to przypadek, gdy brał on udział w wypadku na terenie zakładu pracy. W takim razie musi się on zgodzić na wykonanie badania, w innym razie traci on prawo do ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na to, czy był trzeźwy, czy nie.

Dlatego też warto, by w zakładzie pracy znajdowały się alkomaty z atestem, gotowe w każdej chwili do użycia. Jak wiadomo, wypadki zdarzają się, a to czy pracownik był w danej chwili trzeźwy, czy nie ma ogromne znaczenie. A wynik badania może nieść ze sobą ogromne konsekwencje, zarówno prawne, jak i finansowe.

Potrzebna profilaktyka

Badanie alkomatem w pracy to w wielu przypadkach konieczność. Zachowanie pracowników bywa lekkomyślne, a picie alkoholu zdarza się całkiem często. Dlatego też potrzebna jest profilaktyka, edukacja oraz wskazywanie prawidłowych zachowań. Pomocne może się okazać np. samodzielne mierzenie przez pracownika stanu trzeźwości przed przyjściem do pracy. Pomiar można wykonywać za pomocą urządzeń takich jak alkomat, czy szybka symulacja, jaką wykonuje kalkulator alkoholu online. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do swojego stanu pracownik powinien pozostać w domu i powiadomić o tym pracodawcę korzystając np. z urlopu na żądanie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale o wiele bezpieczniejsze od ewentualnych konsekwencji pracowania pod wpływem alkoholu.