Ile mogę wypić - kalkulator promili/alkoholuWsiadając za kółko, każdy odpowiedzialny człowiek kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem - swoim, współpasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Nie ulega wątpliwości, że spożywanie alkoholu w znaczącym stopniu może wpływać na zachowanie na drodze. Właśnie dlatego kierowcy często zastanawiają się ile mogę wypić? albo ile czasu powinno upłynąć od wypicia alkoholu?. Do odpowiedzi na te pytania niezbędny jest dobrze skalibrowany alkomat.

Ile mogę wypić, czyli polskie prawo w kontekście alkoholu.

Warto zacząć od przepisów prawnych w naszym Państwie. Stanowią one, że wartością graniczną jest 0,2 promila alkoholu (co oznacza, że dopuszczalna jest jazda przy 0,19‰), z kolei szczególnie surowo karane, i kwalifikowane jako przestępstwo jest prowadzenie pojazdów mechanicznych powyżej progu 0,5‰. Wartości te najczęściej przeliczane są na dwa sposoby - miligramy na dm3 (mg/L) - powszechne w alkomatach policyjnych albo od razu w promilach, tak aby nie było konieczności przeliczania (w ten sposób swoje wskazania podaje większość alkomatów w Polsce). Zdarza się również wskazywanie wyników w gramach na litr (g/L). Zawartość alkoholu we krwi może być przeliczana w oparciu o wydychane powietrze, ponieważ przenika do krwioobiegu i przechodzi w ten sposób przez pęcherzyki płucne człowieka. Określa to współczynnik BBR (Blood Breath Ratio) - w Polsce ustawiony na 2100:1. Uwaga - w niezwykle istotny jest fakt, iż przeliczniki mogą wahać się w granicach 15 procent pomiędzy poszczególnymi krajami. Czyli człowiek z tą samą zawartością alkoholu może mieć inny wynik po przebadaniu przez alkomat. Należy jednak zawsze pamiętać, że niezależnie od tego, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu, najbezpieczniej jest po prostu wsiadać za kółko wtedy, kiedy alkomat wskaże 0,00‰. Jeżeli jednak w czasie kontroli policyjnej okazało się, że wynik jest nieznacznie powyżej granicy, np. 0,25‰, warto poprosić o powtórzenie badania innym alkomatem, ze względu na możliwość zaistnienia błędów pomiarowych.

alkomaty osobiste

Internetowy kalkulator promili - czy jest warto korzystać?

W sieci można znaleźć wiele stron posiadających wirtualny alkomat. Działają one w oparciu o wpisanie podstawowych danych, między innymi płci, wzrostu, wagi, ilości i rodzaju wypitego alkoholu czy czasu jaki upłynął od spożycia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie stanowi to rozwiązania, które może zastąpić prawdziwy alkomat, a wskazania które możemy otrzymać poprzez taki kalkulator alkoholu są bardzo niepewne. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego tylko dobrej jakości alkomat może wskazywać prawdziwe wyniki. Nie wolno również zapomnieć o regularnej kalibracji sprzętu.