Szukaj

Producenci

Wirtualny alkomat a rzeczywistość

Często po mocno zakrapianej imprezie chcąc sprawdzić, kiedy nasz organizm będzie całkowicie wolny od alkoholu sięgamy po internetowe alkomaty. Dzięki matematycznym przelicznikom podają one teoretycznie wiarygodną informację odnośnie tego, jak długo organizm człowieka będzie pod wpływem etanolu. Jednak czy taki system oceny trzeźwości jest w pełni wiarygodny i czy warto na nim opierać swój faktyczny stan?

Na czym polega metoda?

Tak zwany wirtualny alkomat wykorzystuje podstawowe dane charakteryzujące badanego człowieka. Przed uzyskaniem wyniku należy podać swoją płeć, wiek oraz wagę i wzrost a także wiadomości dotyczące samego procesu spożycia alkoholu czyli czas rozpoczęcia i zakończenia konsumpcji oraz ilość przyjętego trunku. Na podstawie tych wiadomości, stosując określone przeliczniki i dane, system podaje przybliżone informacje dotyczące aktualnego stężenia alkoholu we krwi. Wirtualny alkomat wskazać może także czas, jaki będzie potrzebny, aby organizm człowieka całkowicie pozbył się etanolu z krwi.

Jak widać zasada działania takiego systemu wydaje się prosta, praktyczna i bardzo wiarygodna. Problemem jest jednak fakt, że taki alkomat uwzględnia jedynie dane matematyczne pomijając przy tym dodatkowe aspekty, takie jak indywidualne predyspozycje do przyjmowania alkoholu, tryb życia jaki stosują ludzie czy stan zdrowia, oraz kondycję fizyczną osoby spożywającej napoje alkoholowe.

alkomaty osobiste

Wpływ wieku człowieka na przetwarzanie alkoholu

Organizm człowieka najlepiej radzi sobie z przetwarzaniem etanolu w wieku młodzieńczym. Czasy studenckie, czyli okres od 20-30 lat są momentem życia, w którym organizm jest w pełni rozwinięty i świetnie radzi sobie z przetwarzaniem przyjętych pokarmów i napojów. Z biegiem czasu jednak, nasz układ pokarmowy i wydalniczy staje się coraz mniej wydolny, co może znacznie wydłużyć czas usuwania alkoholu z krwi. Wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko chorób, takich jak cukrzyca, czy choroby układu pokarmowego, które mogą dodatkowo wydłużać działanie alkoholu we krwi.

Styl życia a alkohol.

Wpływ na szybki metabolizm etanolu ma również nasz styl życia. Osoby które wykonują mniej aktywności fizycznych mają spowolniony metabolizm, przez co okres trzeźwienia po spożyciu alkoholu może się u nich znacznie wydłużyć. Dzięki dobremu nawodnieniu, odpowiedniej kondycji i ukrwieniu całego ciała, ciało sportowców znacznie szybciej pozbywa się alkoholu z organizmu. Oczywiście waga człowieka również odgrywa bardzo istotną rolę, ze względu na zwiększoną bądź zmniejszoną zawartość wody w organizmie. Osoby posiadające więcej kilogramów, jednocześnie mają wyższe zawartości wody i łatwiej przetwarzają alkohol.

Nie każdy dzień jest dobry na alkohol

Alkomat wirtualny nie uwzględnia również chwilowego samopoczucia oraz kondycji osoby przystępującej do spożywania alkoholu. Nasz organizm może być chwilowo osłabiony co wywołane jest niewłaściwą dietą, przemęczeniem w pracy czy nadmiernym treningiem z poprzedniego dnia. To również znacznie wpływa na szybkość przetwarzania etanolu. Ponadto, ważne są również indywidualne preferencje człowieka dotyczące rodzaju spożywanego alkoholu. To jakiego rodzaju trunek pijemy, również może mieć wpływ na szybkość jego przyswajania a w konsekwencji ilość dostarczonego organizmowi etanolu.