Szukaj

Producenci

Alkomat półprzewodnikowy opinie. Porównanie alkomatów 2019. Czy warto kupować ?


Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi to stara technologia. Sprawdzała się 10-15 lat temu kiedy alkomaty z sensorami elektrochemicznymi były bardzo drogie i ciężko dostępne dla użytkownika indywidualnego. Wtedy również nie było to rozwiązanie perfekcyjne, ale zważając na to że nie było innych alkomatów elektrochemicznych w cenie 200-300 zł, jakoś się sprawdzały.

Sensory półprzewodnikowe znajdujące się w alkomatach tego typu są bardzo awaryjne i reagują na wiele innych substancji oprócz alkoholu, przez co mogą przekłamywać wyniki pomiarów.

Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi są również bardzo kosztowne w eksploatacji, ponieważ należy je kalibrować co 6 miesięcy, a i tak nie mamy gwarancji, że sensor się nie przepali.

Poniżej przedstawimy na przykładzie nieopłacalność zakupu alkomatu półprzewodnikowego

Alkomat półprzewodnikowy zakup to około 159-220zł, a są takie sklepy które sprzedają nawet po 249zł alkomaty półprzewodnikowe. Zapominamy o tzw. „Alkomatach” za 59zł czy 80zł, nie uznajemy tego sprzętu za alkomaty, a więc nie bierzemy pod uwagę w porównaniu.

Do naszego porównania przyjmijmy najniższą cenę alkomatu półprzewodnikowego, którego możemy uznać za alkomat półprzewodnikowy, który spełnia bardzo podstawowe cechy aby nazywać go alkomatem (159zł).


ALKOMAT PÓŁPRZEWODNIKOWY

Zakup alkomatu półprzewodnikowego: 159zł

Kalibracja po 6 miesiącach: 40zł

Wartość sensora w razie konieczności wymiany: 40-60zł

Zakładamy że w pierwszym roku kalibracje są darmowe

Koszt po 1 roku:

zakładając, że dostaliśmy kalibracje gratis nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, ale musimy pojawić się 2 razy w serwisie na kalibrację. (zakładając przy tym, że mamy gwarancję na sensor u sprzedawcy, warto się upewnić, bo nie zawsze to jest pewne)

więcej na temat gwarancji sensorów w alkomatach: https://alkomaty.net.pl/blog/52_gwarancja-10lat-alkomat-sensor 

= 159zł

Koszt po 2 latach:

159zł + kalibracja 2szt (40zł+40zł) + zakładamy że na 99% dojdzie wymiana sensora po roku użytkowania (0zł wymiana na gwarancji) 

= 239zł

Koszt po 3 latach: 

259zł + kalibracja 2szt (40zł+40zł) + zakładamy że na 100% dojdzie wymiana sensora po roku użytkowania (40zł) 

= 359zł

Koszt końcowy po 3 latach użytkowania: 359zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY

Zakup alkomatu elektrochemicznego np. AlcoFind EXPERT: 259zł

Kalibracja po 12 miesiącach: 50zł

Wartość sensora w razie konieczności wymiany: 100zł

Zakładamy że w pierwszym roku kalibracje są darmowe

Koszt po 1 roku:

zakładając, że dostaliśmy kalibracje gratis nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.(zakładając, że mamy gwarancję na sensor u sprzedawcy na 3 lata, warto się upewnić, bo nie zawsze to jest pewne)

więcej na temat gwarancji sensorów w alkomatach: https://alkomaty.net.pl/blog/52_gwarancja-10lat-alkomat-sensor 

= 259zł

Koszt po 2 latach:

159zł + kalibracja 1szt (50zł)

= 309zł

Koszt po 3 latach: 

259zł + kalibracja 1szt (50zł) + sensor jeśli byłby do wymiany, chociaż dobre alkomaty elektrochemiczne nie wymagają wymiany sensora po 3 latach (0zł na gwarancji)

= 359zł

Koszt końcowy po 3 latach użytkowania: 359zł

Wnioski

Z porównania widać że po 3 latach użytkowania alkomatu z sensorem półprzewodnikowym i alkomatu z sensorem elektrochemicznym koszt jest taki sam. 

W porównaniu założyliśmy bardzo optymistyczne okoliczności oraz cenę zakupu alkomatu półprzewodnikowego. Bywa, że cena zakupu alkomatu półprzewodnikowego wynosi 220-249zł, wtedy koszt użytkowania będzie znacznie wyższy niż elektrochemicznego.

Jeśli nawet koszt byłby ten sam, to jakość i dokładność pomiaru alkomatu elektrochemicznego znacznie przewyższa jakość i dokładność pomiarową alkomatu półprzewodnikowego. W związku z tym stwierdzamy, że nie opłaca się inwestować w alkomat z sensorem półprzewodnikowym, ponieważ jest to nieopłacalne pod względem:

  • ekonomicznym
  • serwis półprzewodnika pochłania więcej czasu użytkownika (częstotliwość pobytów w serwisie)
  • wyższa jakość i żywotność sensora elektrochemicznego
  • dużo lepsza dokładność pomiarów sensora elektrochemicznego
  • lepsza gwarancja


prezentowany w porównaniu alkomat elektrochemiczny: