Szukaj

Producenci

Przedłużona gwarancja na alkomat. 3, 5, 10 lat. Na co zwracać uwagę ?


Na rynku Polskim pojawia się wiele ofert alkomatów z tzw. przedłużoną gwarancją. Poniżej opiszemy na co zwracać uwagę kupując alkomat z przedłużoną gwarancją

3, 5, 10 lat gwarancji, o co chodzi?

Sprzedawcy chwalą się, że kupujący otrzyma gwarancję przedłużoną na alkomat. Lakoniczne 5, 6 lat gwarancji w ofercie powinno wzmóc czujność kupującego alkomat. Warto zadać sobie pytanie: Właściwie na co mamy tą gwarancję i od czego ona zależy ?

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. 

Sensor elektrochemiczny, czyli najważniejsza części alkomatu, która jest odpowiedzialna za dokładność pomiaru, czyli za to do czego alkomat jest zbudowany, zużywa się w trakcie użytkowania a jego właściwości zmieniają się w czasie. W różnych alkomatach czasy żywotności sensorów są również różne i wahają się od 2 do 5 lat w zależności od jakości sensora.

Dlatego przed zakupem alkomatu warto spytać sprzedawcy jaka jest udzielana gwarancja na sensor elektrochemiczny, jeśli nie jest to jasno określone w ofercie. Czytając różnego rodzaje karty gwarancyjne z rzekomo przedłożoną gwarancją na alkomat spotkaliśmy się z zapisami takimi jak:
- gwarancją nie są objęte podzespoły podlegające zużyciu (przypominam, że sensor zużywa się naturalnie i podlega zuzyciu)
- gwarancja na sensor oraz pompkę 6 miesięcy
- gwarancja nie obejmuje sensora

Teoretycznie prawo nakazuje sprzedawcy naprawę niesprawnego urządzenia w ciągu 2 lat od momentu zakupu. Co jednak kiedy sensor uszkodzi się po 2,5 roku a my mamy teoretycznie gwarancję 3 lata na alkomat z klauzulą, że gwarancja sensora nie obejmuje, czego nie wiedzieliśmy w momencie zakupu alkomatu. Pojawiają się problemy, ponieważ koszt wymiany sensora elektrochemicznego w średniej klasy alkomacie osobistym to około 100-150zł.

Wniosek
Należy zawsze dopytać o rozszerzoną gwarancję sprzedawcy, a najlepiej poprosić o skan karty gwarancyjnej przed zakupem, aby mieć pewność co do gwarancji na najważniejszą część w alkomacie, czyli sensor elektrochemiczny.

...lub szukać ofert w których jest jasno określona gwarancja na sensor np. 10 lat gwarancji 3 lata na sensor, wtedy wszystko jest jasne już w momencie zakupu i unikamy nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.