Wzorcowanie alkomatu. Świadectwo wzorcowania. Komu potrzebne wzorcowanie ?


Wzorcowanie alkomatów - polega na określeniu różnicy pomiędzy alkomatem badanym a tzw. "wzorcem miary". W klasycznej metrologii jest zasada, że przyrząd wzorcowy powinien być dokładniejszy od przyrządu wzorcowanego o trzy rzędy wielkości. Wzorcowanie odbywa się w warunkach laboratoryjnych przy pomocy profesjonalnej aparatury pomiarowej. W tłumaczeniu na normalny język jest to porównanie badanego alkomatu z rzeczywistymi wartościami zawartości alkoholu. Po wykonaniu wzorcowania w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium, alkomat otrzymuje tzw. "Świadectwo wzorcowania".  

Na świadectwie wzorcowania znajdują się takie pozycje jak „błąd pomiaru” oraz „niepewność pomiaru”, których nie znajdziemy na klasycznych Certyfikatach Kalibracji. Parametry te określają w sposób precyzyjny możliwe błędy, które muszą mieścić się w odpowiednich ramach. Tylko wtedy takie świadectwo wzorcowania może zostać wydane do alkomatu.

Na naszym rynku funkcjonuje jeszcze nazwa "legalizacja alkomatu", ale nie jest to nic innego jak po prostu "wzorcowanie alkomatu".

Świadectwo wzorcowania jest ważne przez 6 miesięcy. Po tym okresie należy ponownie przeprowadzić badanie w laboratorium i wystawiany jest kolejny dokument na kolejne 6 miesięcy. Koszt przeprowadzenia wzorcowania w zależności od modelu alkomatu, waha się w granicach 150-200pln.

Komu jest potrzebne takie świadectwo wzorcowania?

Świadectwo Wzorcowania nie jest to dokument wymagany przez prawo. Jest to dokument dodatkowo potwierdzający parametry alkomatu o których pisałem powyżej oraz opisujący jego dokładność, możliwy błąd pomiaru oraz niepewności pomiaru.

Dlatego takie świadectwa wystawiane są głównie dla dużych przedsiębiorstw państwowych lub służb mundurowych. 

Poniżej przedstawiamy przykładowy dokument poglądowy, jak może wyglądać takie świadectwo wzorcowania.

Jednak w większości przypadków, dla użytkowników indywidualnych lub małych i średnich firm wystarczającym dokumentem potwierdzającym poprawność wskazań alkomatu jest dokument zwany certyfikatem lub świadectwem wzorcowania. Jeśli taki dokument jest wystawiony przez profesjonalne laboratorium kalibracyjne, można mieć pewność co do poprawności wskazań z +/-5% pewnością.

więcej o kalibracjach oraz naszym laboratorium można się dowiedzieć klikając na poniższy link:
link - kalibracja-wzorcowanie-legalizacja alkomatów