Szukaj

Producenci

Wszyscy producenci

Jak działa alkomat ? Budowa alkomatu.


Alkomat jest to precyzyjne i delikatne urządzenie pomiarowe. 

Sensor (czujnik) znajdujący się w alkomacie. Za co odpowiada i jak działa sensor?

Wszystko dzieje się za sprawą sensora czyli najważniejszego elementu budowy, który posiada każdy alkomat. To właśnie sensor pozwala nam na uzyskanie tak dokładnych wyników pomiaru, które przedstawia nam tester. Cały proces pomiaru alkoholu przebiega w bardzo prosty sposób. Ściśle dobrana ilość powietrza przedostaje się do komórki pomiarowej, która za sprawą zawartego etanolu indukuje prąd lub też przemienia oporność elektryczną półprzewodnika. Kolejnym krokiem jest porównanie wartości prądu ze wzorcową bazą danych i podanie wyniku na wyświetlaczu alkomatu. W ten oto prosty sposób możemy za pomocą alkomatu cyfrowego dowiedzieć się, czy w naszym organizmie pozostały jeszcze jakieś oznaki wczorajszej imprezy alkoholowej.

Alkomat oprócz opisanego powyżej sensora, który jest odpowiedzialny za podstawową funkcje alkomatu, czyli obliczeniu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu przez osobę badana, ma również pozostałe niezbędne do funkcjonowania alkomatu podzespoły.

Układ poboru próbki powietrza.

Są to podzespoły alkomatu odpowiedzialne za pobranie odpowiedniej ilości próbki powietrza (nie za dużo i nie za mało) od badanej osoby oraz przekazanie jej do sensora w celu analizy.

Oprogramowanie oraz pozostała elektronika wraz z wyświetlaczem LCD.

Po pobraniu próbki oraz przeanalizowaniu próbki przez sensor we współpracy z odpowiednim oprogramowaniem oraz elektroniką alkomat musi wyświetlić wynik w postaci zrozumiałej dla użytkownika na wyświetlaczu. Wynik podawany jest w jednostkach, które są powszechnie znane. Najbardziej upowszechnioną w Polsce i nie sprawiającą żadnych problemów z przeliczaniem jednostką jest promil (‰). 

W Polsce używana jest również dość powszechnie jednostka miligramy na litr (mg/l). Należy jednak pamiętać, że trzeba ją przeliczyć na promile, ponieważ dozwolona dawka w Polsce to 0.2‰. Więcej na temat przeliczania jednostek pisaliśmy dość obszernie na innym poście tego bloga:

https://alkomaty.net.pl/blog/14_jak-przeliczyc-zawartosc-alkoholu-we-krwi