Jak używać alkomat ? Ważne zasady użytkowania alkomatu.

Poniżej przedstawiamy 10 ważnych zasad jak prawidłowo użytkować alkomat. Zastosowanie się do tych zasad wydłuży żywotność sensora oraz uchroni użytkownika przed rozkalibrowaniem alkomatu przed wyznaczonym terminem serwisowania.

Przypominamy jednak, że do prawidłowego funkcjonowania alkomatu konieczna jest cykliczna jego kalibracja. Stosowanie się do poniższych zasad uchroni nas jedynie przed niepożądanym funkcjonowaniem alkomatu w czasie normalnego użytkowania, nie zwalnia jednak z konieczności cyklicznych przeglądów oraz kalibracji alkomatu.

Ogólne terminy kalibracji przyjęte dla alkomatów to:
alkomaty półprzewodnikowe - max co 200 pomiarów lub co 3-6 miesięcy
alkomaty elektrochemiczne - max co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy

na cykliczne przeglądy alkomatów oraz kalibrację zapraszamy do naszego serwisu. kontakt z nami; serwis@alkomaty.net.pl; tel. 22-8581508


Zasady prawidłowego użytkowania alkomatu.

  • 1. Na początek kup alkomat w firmie, która specjalizuje się w sprzedaży urządzeń pomiarowych zwanych potocznie alkomatami. Polecamy wyłącznie alkomaty w sensorami elektrochemicznymi.  
                                                                                    
  • 2. Przeczytaj instrukcję obsługi dostarczoną z alkomatem. Przeczytanie instrukcji daje już dużą wiedzę na temat alkomatu.    
               
  • 3. Nie wykonuj pomiarów natychmiast po spożyciu alkoholu. Nie baw się alkomatem. Takie działanie może spowodować rozkalibrowanie sensora lub jego nieodwracalne uszkodzenie. Zawsze należy odczekać minimum 20 minut przed pomiarem od spożycia ostatniej dawki alkoholu. Warto jest wypłukać jamę ustną przed pomiarem czystą wodą.               
                       
  • 4. Alkomat to bardzo delikatne urządzenie pomiarowe, które należy systematyczne serwisować (kalibrować). Producenci zalecają taką kalibrację: dla alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi co 6 miesięcy lub co 200 pomiarów, dla alkomatów z sensorami elektrochemicznymi co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Nie wykonywanie cyklicznych przeglądów serwisowych oraz napraw naraża sensor na nieodwracalne uszkodzenie oraz narazi użytkownika na duże koszty.  
                                         
  • 5. Należy unikać bezpośredniego kontaktu dymu papierosowego z sensorem alkomatu. Po wypaleniu papierosa należy odczekać kilkanaście minut do następnego pomiaru. Nie należy dmuchać dymem papierosowym do wnętrza alkomatu. Może doprowadzić to do rozkalibrowania alkomatu, lub w przypadku alkomatów półprzewodnikowych do wskazania pozytywnych wartości zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.   
                                                                                                     
  • 6. Nie należy używać alkomatu z rozładowaną baterią. Może to skutkować rozkalibrowaniem sensora w alkomacie. W alkomacie używamy wyłącznie baterii alkalicznych dobrej jakości. Zabronione jest używanie akumulatorów lub innych typów baterii.                                                                                                                                                    

  • 7. Nie narażaj alkomaty na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. To może wydać się dziwne ale nie zaleca się przechowywania alkomatu w samochodzie właśnie ze względu na zbyt wysokie temperatury w lecie lub zbyt niskie temperatury w zimie. Można oczywiście przewozić, ale nie przechowywać.   
                                                                                                    
  • 8. Nie używaj alkoholu i jego pochodnych do czyszczenia alkomatu.      
                                                                                     
  • 9. Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania do alkomatu. Zrób kilka serii pomiarów i sprawdź czy nie ma zbyt dużych rozbieżności we wskazaniach. Pamiętaj o odstępach czasowych pomiędzy pomiarami. Jeśli wskazania wydadzą się dziwne lub kilka przeprowadzonych pomiarów są znacząco rozbieżne, lepiej nie ufać takiemu urządzeniu i udać się do serwisu w celu sprawdzenia. U nas sprawdzisz alkomat za darmo w każdej chwili.      
                                                                                     
  • 10. Nie używaj alkomatu aby pić i jechać.

Jak rozpoznać, że alkomat się rozkalibrował ?

- alkomat cały czas wskazuje wynik 0,00 nawet u osoby pod wpływem alkoholu
- alkomat wskazuje wynik pozytywny u trzeźwej osoby
- alkomat wskazuje losowe wyniki, np. 3 próby po sobie ze znacząco rozbieżnymi wynikami
- alkomat sygnalizuje konieczność kalibracji, np. model AF-35 Premium posiada taką funkcję (nie wszystkie alkomaty posiadają taką funkcję) 
- alkomat komunikuje o uszkodzeniu sensora

w takim wypadku należy skalibrować alkomat, najlepiej autoryzowanym punkcie serwisowym.

Jak skalibrować alkomat samodzielnie ?

Nie jest możliwe skalibrowanie alkomatu samodzielnie. Alkomat musi być kalibrowany w laboratorium, w ściśle określonych warunkach i musi być poddany działaniu bardzo precyzyjnych odczynników (tzw. wzorców zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu)

Alkomat nie jest również w stanie sam się skalibrować (bo i takie ciekawostki widzieliśmy w internecie zamieszczane przez nieodpowiedzialnych sprzedawców)

Nie jest możliwa również samodzielna wymiana sensora w alkomacie, ponieważ po takiej wymianie alkomat i tak musi zostać ponownie skalibrowany.

Reasumując, alkomat to bardzo precyzyjne urządzenie pomiarowe i wszelkie działania samodzielne, lub przeprowadzane przez nieprzygotowane do tego serwisy, mogą doprowadzić do uszkodzenia alkomatu lub co gorsza do utraty prawa jazdy w przypadku nieprecyzyjnych wyników alkomatu.