Czy da się samemu skalibrować alkomat?

Alkomat, jak większość urządzeń pomiarowych, wymaga kalibracji, by dawać precyzyjną informację o przedmiocie pomiaru. Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu ma kluczowe znaczenie w kontekście odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdów. Jednak najistotniejsze jest przede wszystkim zdrowie i życie zarówno osoby wsiadającej za kółko, jak i osób postronnych, mogących uczestniczyć w zdarzeniu drogowym. Alkomat bez kalibracji to bezużyteczne narzędzie, które nie uchroni ani nas, ani pozostałych uczestników ruchu przed groźnym wypadkiem. By mieć pewność, że alkomat działa prawidłowo, należy zatem pamiętać o jednej, kluczowej czynności.

Kalibracja alkomatu w domu

Czy kalibracja alkomatu samemu w warunkach domowych jest możliwa? Otóż nie. Wartości określające poziom alkoholu w wydychanym powietrzu są ułamkowe, co wymaga od sprzętu pomiarowego wyniku bardzo precyzyjnego. Kalibrowanie alkomatu wymaga specjalistycznego sprzętu, który umożliwi porównanie otrzymanego wyniku ze wzorcem jednostki miary. Kalibracja daje pewność prawidłowej pracy wszystkich urządzeń pomiarowych - nie tylko alkomatów półprzewodnikowych czy elektrochemicznych. Kalibracji podlegają podobnie wagi laboratoryjne, które wspomagają leczenie ciężkich schorzeń dzięki niezwykle dokładnemu określeniu poziomu poszczególnych składników w badanej materii, np. krwi czy moczu.

Dlaczego alkomat wymaga kalibracji?

Zakup alkomatu, bez względu na półkę cenową, nie gwarantuje, że nasze urządzenie pozostanie niezawodne. Alkomat bez kalibracji staje się bezużytecznym narzędziem. Na jego posiadaczu spoczywa obowiązek poddania serwisowaniu. Choć posiadanie alkomatu do użytku prywatnego nie obliguje w żaden sposób do wykonywania przeglądów, to inwestycja w urządzenie pomiarowe ma sens jedynie wtedy, kiedy jest ono poddawane serwisowaniu. Zresetowanie alkomatu jest konieczne ze względu między innymi na:

  • ilość wykonanych pomiarów;
  • zmienność czynników atmosferycznych, które mają wpływ na działanie sensorów.

Kalibracja alkomatu - jak przebiega?

Na pytanie, czy da się samodzielnie skalibrować alkomat w domu, odpowiedzieliśmy już powyżej. Nie jest to możliwe, ponieważ do prawidłowego wykonania tej czynności, niezbędny jest symulator wydechu powietrza o określonej zawartości alkoholu. Takiego doświadczenia nie da się "spreparować" w warunkach domowych. Przekłamanie wyników pomiarów nie chroni zatem ani przed odpowiedzialnością karną, ani przed skutkami zdrowotnymi spożycia nadmiernej ilości procentowych trunków.

Jak często wykonywać kalibrację?

To, jak często będziemy dokonywać korekty pomiarów, zależy przede wszystkim od specyfikacji danego alkomatu i zaleceń producenta. Zalecana częstotliwość przeglądów jest zwykle określona w instrukcji załączonej do sprzętu pomiarowego, choć i w tym przypadku, często warto zdać się na intuicję. Jeśli tylko masz podejrzenie, że urządzenie nie działa prawidłowo, udaj się do profesjonalnego serwisu. Koszt kalibracji jest znacznie niższy, niż zakup nowego urządzenia.