Kiedy policja może badać alkomatem zgodnie z prawem?

Kierowcy często kojarzą badanie alkomatem jedynie z uczestnictwem w wypadku drogowym. Oczywiście, w takiej sytuacji służby badają trzeźwość, jednak często przeprowadzane są także rutynowe kontrole. Kiedy policja może zgodnie z prawem zweryfikować Twoją trzeźwość? Sprawdź!

Kontrola policji bez powodu- czy jest zgodna z prawem?

Zatrzymanie w sposób wyrywkowy pojazdów, bez konkretnej przyczyny, jedynie w celu sprawdzenia stanu trzeźwości kierowców jest niezgodne z polskim prawem. Wbrew pozorom wszelkie kontrole policji bez powodu są działaniami wbrew prawu. Aby służby mogły zatrzymać samochód, celem poddania Cię badania alkomatem, muszą mieć do tego powód. Co to może być? Takim powodem jest naruszenie przez kierowcę przepisów i podejrzenie jazdy pod wpływem alkoholu. Zatrzymanie kierowcy musi znajdować swoje uzasadnienie faktyczne, ale wyjątkiem jest kontrola techniczna pojazdu. Kiedy więc policja może zatrzymać Twoje auto i wykonać badanie alkomatem? Przykładowe sytuacje to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa,
  • nieprawidłowe sygnalizowanie zamiaru skrętu,
  • przekroczenie linii ciągłej,
  • jazda tak zwanym zygzakiem.

Zatrzymanie pojazdu może dotyczyć tego rodzaju naruszeń, a badanie trzeźwości wykonuje się w ich wyniku. Kontrola stanu kierowcy nie może być więc działaniem profilaktycznym i być jedynym powodem do zatrzymania Twojego pojazdu. Jeżeli jednak policja zatrzymuje Cię jedynie w celu wykonania testu alkomatem, masz prawo do odmowy. Ponadto możesz złożyć skargę. Czy jednak rzeczywiście możesz odmówić badania bez żadnych konsekwencji?

Czy i kiedy można odmówić badania alkomatem?

Jak już wcześniej wspomniano, masz prawo odmówić badania alkomatem, jeżeli policja zatrzymała Cię jedynie w celu rutynowej kontroli. Miej jednak na uwadze, że w rzeczywistości taka sytuacja jest dosyć skomplikowana. Odmowa dmuchania w alkomat może skłonić policjantów do podejrzeń, że kierowca ma coś do ukrycia i rzeczywiście znajduje się pod wpływem alkoholu. Wtedy kierowca zostanie poddany identycznej procedurze jak ten zatrzymany przez policję zgodnie z prawem. Jeśli nie zgodzisz się na test alkomatem, wówczas służby podejmą czynności zmierzające do poddania Cię badaniu krwi, w celu weryfikacji trzeźwości. Kierowca przewożony jest do szpitala, gdzie pobierana jest próbka krwi, po czym poddaje się ją badaniom. Oczywiście, takiego badania nie można odmówić.

Jak wygląda procedura badania alkomatem przez policję na komisariacie?

Przepisy mówią o tym, że można badać kierowców, nie tylko zatrzymując ich pojazd, ale test taki wykonuje się też na komendzie. Co ważne, policje dysponuje urządzeniami, z których mogą skorzystać każde osoby, które chcą poznać stan swojej trzeźwości. Aby zweryfikować swój stan, musisz wyjaśnić pracownikowi cel wizyty, przekazać mu dowód, po czym pracownik sporządzi protokół i przygotuje urządzenie z nowym ustnikiem.

Procedura badania alkomatem przez policję jest ściśle określona w przepisach. A sama kontrola trzeźwości powinna być wykonana jak najszybciej w przypadku podejrzenia jazdy po alkoholu.