Dziś nikogo już nie dziwi obecność alkomatów w miejscach pracy lub pojazdach. Co więcej, można z nich korzystać nawet w obrębie galerii handlowych. Czy zatem plany dotyczące wprowadzenia ich do miejsc publicznych mają sens? Czy nie grozi nam kolejna fala oburzenia, związana z rzekomym ograniczaniem praw publicznych?
Alkomat - co to jest?
Jak działa alkomat? Jest to najskuteczniejsze i najdokładniejsze narzędzie umożliwiające pomiar alkoholu we krwi. Składa się z ustnika, elektrochemicznego lub półprzewodnikowego sensora, a także wyświetlacza. Największą dokładnością wyróżniają się alkomaty elektrochemiczne. Gwarantują dużą dokładność, powtarzalność i niezawodność. Niektóre z nich umożliwiają przeprowadzenie pomiaru z dokładnością do 0,01 promila. Nowoczesne alkomaty mają kompaktową budowę i co najważniejsze - nie wymagają użycia jednorazowego ustnika.
Alkomat w miejscach publicznych - warto, czy nie?
Uzależnienie od alkoholu to nie tylko problem konkretnej jednostki. To zwiększone ryzyko popełniania wykroczeń i przestępstw, a także zachowań agresywnych.
Od pewnego czasu w niektórych kręgach dyskutuje się nad zasadnością wprowadzenia alkomatów do miejsc publicznych takich jak kluby, bary i restauracje. Dlaczego warto zdecydować się na ten krok?
- Stan upojenia alkoholowego nie zawsze jest "widoczny". W związku z tym personel nie zawsze może zweryfikować jej stan wyłącznie po zachowaniu.
- Przesiewowe badanie alkomatem trwa maksymalnie kilkanaście sekund. To niewiele, nawet jeśli do przebadania jest kilkadziesiąt osób.
- Trzeźwość to gwarancja bezpieczeństwa pozostałych uczestników zabawy, a także mienia należącego do restauracji, pubu lub klubu.
Jaki alkomat byłby odpowiedni dla miejsc publicznych?
Wdrożenie systemu kontroli trzeźwości w obiektach publicznych rodzi pytanie, jaki alkomat wybrać. Tu warto podkreślić, że w takich okolicznościach pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu nie jest obarczony tak dużymi wymogami, jak np. podczas kontroli policyjnych. Dlatego alkomat dla pubów i restauracji powinien:
- zapewniać możliwość przeprowadzenia badania przesiewowego,
- posiadać pojemną baterię, umożliwiającą przeprowadzenie nawet kilku tysięcy pomiarów,
- działać szybko i niezawodnie,
- posiadać rozbudowaną pamięć,
- charakteryzować się prostotą obsługi,
- zapewniać maksymalną powtarzalność uzyskanych wyników,
- wymagać stosunkowo rzadkich kalibracji.
Reasumując, najlepsze alkomaty dla miejsc publicznych to urządzenia elektrochemiczne, które gwarantują maksymalną dokładność pomiaru i nie wymagają częstych kalibracji.