Bardzo przydatnym rozwiązaniem, które pozwoli na uniknięcie wielu przykrych zdarzeń, na które narażony jest każdy kierowca, biorący dzień wcześniej udział w wydarzeniu, któremu towarzyszył alkohol, jest alkomat jednorazowy. W końcu należy pamiętać, że samodzielna ocena nie jest miarodajna, zwłaszcza że może być nam ciężko ocenić kondycję psychofizyczną, a co za tym idzie stwierdzić, w jakim stopniu jesteśmy zmęczeni oraz na jakim poziomie znajduje się nie tylko nasza koncentracja, ale przede wszystkim trzeźwość.
Czym jest i jak działa alkomat jednorazowy?
Alkomat jednorazowy to dość powszechne, a przy tym niedrogie rozwiązanie, które można kupić nie tylko na stacjach benzynowych (np. Orlen, Shell) i w aptekach, ale także niekiedy znajdziemy je również w niektórych supermarketach i sklepach spożywczych (np. Żabka). Należy jednak pamiętać, aby w tego typu produktach sięgać wyłącznie po atestowane alkotesty jednorazowe, ponieważ wówczas mamy do czynienia ze zwiększonymi szansami na skuteczny pomiar poziomu alkoholu. Konstrukcja takiego alkomatu jest bardzo prosta, ponieważ składa się wyłącznie z dwóch elementów tj.:
- szklanej rurki wypełnionej białym granulatem, zawierającym mieszankę chemiczną w postaci związków jodu,
- oraz woreczka pomiarowego, czyli tzw. balonika.
Produkt nie jest skomplikowany w obsłudze, tym bardziej że możemy go użyć już po 20 minutach od spożycia alkoholu. Po odkręceniu dwóch nakrętek umieszczeniu balonika energicznie i jednostajnie wdmuchujemy powietrze do balonika przez ok. 10 sekund. Zazwyczaj wynik pokazuje się po 2 minutach i to kryształki znajdujące się w rurce informują nas o trzeźwości. Gdy granulat pozostaje biały, oznacza to, że mamy 0,0 promila, gdy staje się różowy mamy 0,2 promila, natomiast, gdy kryształki stają się czerwone mamy 0,5 promila lub więcej.
Wiarygodność i skuteczność alkomatów jednorazowych
Alkomaty jednorazowe to bardzo przydatne produkty, które doskonale sprawdzą się w orientacyjnym oszacowaniu naszej trzeźwości. Wynik badania przeprowadzony przy pomocy takiego alkotestu jednoznacznie wskaże zarówno stan po spożyciu alkoholu, jak i stan nietrzeźwości. W ten prosty sposób będziemy mogli sprawdzić, czy jesteśmy w stanie prowadzić pojazd mechaniczny lub też jeździć rowerem. W momencie uzyskania wyniku negatywnego mamy duże prawdopodobieństwo tego, że możemy kierować samochodem. Należy jednak pamiętać, że mały problem pojawia się w momencie, gdy uzyskujemy wynik na granicy 0,2 promila, czyli dopuszczalnej normy według polskiego prawa. Musimy zdawać sobie sprawę, że alkotesty jednorazowe podają szacowany wynik, przez co istnieje ryzyko, że przeprowadzone badanie przez kontrolę drogową może okazać się dla nas niekorzystne. Atestowane, a tym samym skuteczne alkomaty jednorazowe pozwalają na określenie stężenia alkoholu z dokładnością do 0,1 promila. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób, które piją okazjonalnie.