Wpływ alkoholu na zdrowie i zachowanie człowieka

Alkohol spożywany przez zdrową, dorosłą osobę w ilościach minimalnych nie powinien mieć negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Niemniej jednak większe jego ilości okazują się nie tylko szkodliwe dla poszczególnych organów, ale i wpływają na zachowanie człowieka. Co dzieje się w naszym organizmie po spożyciu alkoholu?

Jak zachowujemy się po alkoholu?

Każdy człowiek nieco inaczej reaguje na poszczególne dawki przyjmowanego alkoholu, inny jest również czas trzeźwienia. Niemniej jednak zawartość alkoholu we krwi człowieka wpływa na nasze zachowanie i postrzeganie rzeczywistości. I tak przy stężeniu:

  • 0,3 promila- rozprasza się nasza uwaga,
  • 0,8 promila- stajemy się pobudzeni, z obniżonym poziomem krytycyzmu,
  • 1,5 promila- zaburzona zostaje równowaga, nie potrafimy logicznie myśleć,
  • 2 promile- stajemy się senni, mamy trudności z wysławianiem się,
  • 4 promile- stajemy się senni, przy czym istnieje ryzyko zapadnięcia w śpiączkę.

Można przyjąć, że z każdym kolejnym promilem tracimy czujność, mamy trudności z poruszaniem się, tracimy też zdolność logicznego myślenia. W sprawdzeniu stężenia alkoholu we krwi pomoże nam alkomat.

Jak alkohol wpływa na poszczególne narządy w ciele człowieka?

Spożycie alkoholu w dużych ilościach znacząco obniża wątrobę, która stanowi swoisty filtr dla substancji szkodliwych. Musi ona przetworzyć duże ilości trucizny, jaką przyjęliśmy. Tak właśnie nasz organizm postrzega alkohol w sporych dawkach. Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału serca czy innych chorób, związanych z układem krążenia. Jednocześnie obniża jakość snu, przez co jesteśmy zmęczeni i nie potrafimy skupić uwagi na wykonywaniu konkretnej czynności. Wykorzystajmy alkomat osobisty, aby sprawdzić, czy na drugi dzień po suto zakrapianej imprezie możemy prowadzić pojazdy mechaniczne. Alkohol może też upośledzać funkcjonowanie układu odpornościowego. Przejawia się to nie tylko w częstszym zapadaniu na infekcje sezonowe, lecz także zwiększonej zachorowalności na niektóre typy nowotworów.

Czy alkohol zabiera urodę?

Picie alkoholu wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne czy zachowanie człowieka, lecz również na jego wygląd zewnętrzny. Alkohol odwadnia, jednocześnie pozbawiając wody naszą skórę. Dlatego też jest ona sucha, matowa, a z czasem zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Włosy zaczynają wypadać, a paznokcie stają się kruche i łamliwe. Alkohol zawiera też sporo kalorii, dlatego jego regularne spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi. Oczywiście, kieliszek wina do obiadu od czasu do czasu nie powinien zaszkodzić, jednak suto zakrapiane imprezy mogą nie skończyć się najlepiej.