Na czym polega kalibracja alkomatu?

Mimo intensywnych kontroli policyjnych wielu kierowców wciąż bardzo często wsiada za kierownicę samochodu w stanie nietrzeźwym. Niestety, takie nierozważne zachowanie jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków drogowych. Można tego skutecznie uniknąć, uczestnicząc w ruchu drogowym tylko i wyłącznie w trzeźwym stanie. Pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu umożliwia każdy dobry alkomat. A żeby urządzenia te, wskazywały w pełni wiarygodne wyniki, konieczne są ich okresowe kalibracje. Potrafi ją wykonać w odpowiedni sposób każdy profesjonalny serwis alkomatów.

Alkomat a bezpieczeństwo na drodze

Alkomat to takie urządzenie, w które powinien wyposażyć się każdy kierowca, który lubi czasem uczestniczyć w zakrapianych urządzeniach. Urządzenie to potrafi bowiem szybko i skutecznie zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Korzystając z tego gadżetu, wielu kierowców potrafi skutecznie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Gadżet ten potrafi wykonywać w pełni wiarygodne wyniki tylko wówczas, gdy właściciel potrafi o niego właściwie zadbać. W tym celu konieczna jest okresowa kalibracja alkomatu.

Co to jest kalibracja alkomatów?

Kalibracja alkomatu to proces, który pozwala na prawidłowe funkcjonowanie tego urządzenia. Bardzo ważne jest, aby była ona przeprowadzana cyklicznie.

Kalibracja alkomatów polega na wprowadzeniu analizatora w stan serwisowy oraz ustawieniu go w taki sposób, aby wskazywał poprawne wyniki. Warto pamiętać o tym, że każdy sensor elektrochemiczny znajdujący się w tym urządzeniu podczas wykonywania pomiarów ulega naturalnemu procesowi zużycia i w związku z tym należy go co jakiś czas poprawnie ustawiać. Tylko wówczas każdy alkomat potrafi wskazywać w pełni wiarygodne wyniki.

Kiedy warto wykonać kalibracje alkomatu?

Posiadając alkomat, trzeba koniecznie zadbać o to, aby był on regularnie serwisowany. Wówczas to każdy kierowca może być pewien, że nigdy nie będzie prowadził samochodu pod wpływem alkoholu. Kalibracja alkomatu zależy od kilka istotnych czynników. Jest ona niezbędna, gdy wynik:

  • po wykonaniu badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0,00 procent.
  • po wykonaniu badania osobie spożywającej wcześniej alkohol wynosi 0,00 procent.

Kalibracja alkomatu jest niezbędna także wtedy, gdy podczas wykonywania testu nie reaguje on w żaden sposób, gdy na jego wyświetlaczu pojawia się napis CAL oraz gdy był on przechowywany w temperaturze innej niż wskazuje instrukcja obsługi.

W powyższych sytuacjach z pomocą przychodzi każdy profesjonalny serwis alkomatów zajmujący się kalibrowaniem tych urządzeń. Daje on zawsze gwarancję wykonywania prawidłowych badań zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.