Alkotest - zastosowanie i działanieAlkotest to urządzenie, które pozwala sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy jego pomocy nie można określić dokładnej ilości promili. Jednak pozwala on stwierdzić, czy można wsiąść już za kierownicę. Niektóre alkotesty dostępne na rynku umożliwiają także wskazanie, czy przekroczona została wartość 0,2 promila.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Czym charakteryzują się alkotesty?

Alkotest to urządzenie jednorazowego użytku, które charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz prostą obsługą. Jest ono poręczne i lekkie, dzięki czemu można je mieć zawsze przy sobie – zmieści się nawet w małej torebce. Dobrej jakości alkotesty jednorazowe, które zostały wyprodukowane przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz z dbałością o odpowiednie procesy badawcze pozwalają na uzyskanie wysokiej dokładności pomiaru w krótkim czasie. Alkotesty to rozwiązanie, które jest często wykorzystywane do sprawdzenia swojej gotowości do prowadzenia pojazdu.

Alkotest jednorazowy – budowa urządzenia

Urządzenie służące do jednorazowego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, jakim jest alkotest nie wymaga dużej liczby elementów składowych. Alkotesty zazwyczaj składają się z woreczka pomiarowego z zaworem oraz tubki ze specjalną substancją chemiczną, która pozwala na dokonanie pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Korzystanie z alkotestu jednorazowego jest niezwykle łatwe i nie wymaga od kierowcy żadnych specjalnych umiejętności. W przypadku tego rodzaju urządzenia nie ma także konieczności jego kalibracji przed wykorzystaniem – tak jak w przypadku klasycznych alkomatów. Pozwala to na stosowanie alkotestów jednorazowych przez każdego uczestnika ruchu drogowego w prosty i szybki sposób.

Alkotesty – zasady działania

Alkotest jednorazowy to sprzęt, który charakteryzuje się prostą budową, dzięki czemu jego obsługa jest niezwykła łatwa. Zasada działania tego rodzaju urządzenia opiera się na wdychaniu powietrza do specjalnego woreczka pomiarowego. Następnie powietrze przemieszcza się z woreczka pomiarowego do tubki z reagentem chemicznym - dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie ma bezpośredniego kontaktu z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami chemicznymi. Uzyskanie wyniku pomiaru wymaga obserwacji barwy reagenta. Jeśli kolor się nie zmienia, pomiar wskazuje na trzeźwość kierowcy. W przypadku przejścia białej barwy substancji na barwę czerwoną, nie należy decydować się na prowadzenie samochodu - wtedy prawdopodobnie zawartość alkoholu we krwi jest zbyt duża.

alkomaty osobiste

Gdzie znajdują zastosowanie alkotesty jednorazowe?

Alkotesty to rozwiązanie, które wykorzystywane jest do prywatnego zastosowania przez uczestników ruchu drogowego, którzy chcą sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Idealnie sprawdzają się one w przypadku osób, którym zależy na przybliżonej ocenie swojej gotowości do prowadzenia pojazdu. Z tego względu alkotesty często wykorzystywane są przez osoby, które rzadko piją alkohol i chcą zachować bezpieczeństwo po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu. W ich przypadku inwestowanie w profesjonalny alkomat elektrochemiczny czy innego rodzaju sprzęt do wielorazowego użytku nie byłoby opłacalną inwestycją.

Alkotest a alkomat – co wybrać?

Kierowcy często zastanawiają się, co będzie lepszym rozwiązaniem – inwestycja w profesjonalny alkomat czy kupowanie jednorazowych testów. Jednak jest to kwestia mocno indywidualna. Wszystko zależy od częstotliwości wykorzystywania takich rozwiązań - w przypadku częstego badania stanu trzeźwości zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobry alkomat.

Alkotesty jednorazowe – zalety rozwiązania

Alkotesty jednorazowe są często wybierane przez kierowców, którzy chcą sprawdzić swoją gotowość do prowadzenia pojazdu. Stanowią one alternatywne rozwiązanie dla alkomatów, które często kosztują nawet kilkaset złotych. Alkotesty posiadają przy tym wiele zalet, takich jak prosty sposób ich zastosowania oraz dostępność tego rodzaju sprzętu w wielu miejscach. Z tych względów mogą być one wykorzystywane praktycznie przez każdego uczestnika ruchu drogowego. Alkotest jednorazowy ułatwia życia wielu kierowców - szczególnie tych sięgających po alkohol sporadycznie, którzy chcą kilkanaście godzin po jego spożyciu zachować bezpieczeństwo i sprawdzić, czy na pewno mogą prowadzić pojazd. W ich przypadku inwestowanie w drogi sprzęt mogłoby okazać się zbędnym wydawaniem pieniędzy.

Dla kogo profesjonalny alkomat?

Alkomaty to urządzenia, które stanowią rozwiązanie dedykowane kierowcom, którzy chcą uzyskać dokładny pomiar oraz mieć pewność, że mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym to najczęściej stosowany sprzęt, który charakteryzuje się wysoką skutecznością i dokładnością. Alkomaty wyposażone w ten rodzaju sensora reagują wyłącznie na molekuły alkoholu, co uniemożliwia sfałszowanie wyników czy niewiarygodny pomiar. Z tego względu są one wykorzystywane przez policję na całym świecie. Będą także idealnym rozwiązaniem dla osób, które często potrzebują korzystać z tego rodzaju urządzenia i chcą zainwestować w alkomat.