Szukaj

Producenci

Kary za jazdę pod wpływem alkoholuO tym, że nie warto siadać za kierownicą w stanie nietrzeźwości, wie każdy. Przede wszystkim jest to narażanie własnego zdrowia a nawet życia, a także innych osób na drodze. Oprócz jednak konsekwencji natury moralnej, trzeba się także liczyć z możliwością konsekwencji natury prawnej. A te mogą być bardzo dotkliwe. Warto sobie o nich przypomnieć za każdym razem, kiedy kusi nas jazda samochodem po wybiciu alkoholu. Jaka dokładnie kara za jazdę po pijanemu można nas dokładnie spotkać?

W artykule znajdziesz informację na temat:

Czym się różni stan po użyciu alkoholu od nietrzeźwości?

Według polskiego prawa dopuszczalna ilość alkoholu u kierowcy to taka, która nie przekracza wartości 0,2 promila. Nie oznacza to jednak, że przekraczając tę wartość, zostaniemy uznani za osoby pijane. Rozróżnia się bowiem w prawodawstwie coś takiego jak stan po użyciu alkoholu. Można mówić o nim wtedy, kiedy stężenia alkoholu we krwi kierowcy mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. Uzyskanie tych wartości w trakcie badania może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Dużo większe kary grożą jednak za jazdę w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej wartości 0,5 promila.

Jazda pod wpływem alkoholu a konsekwencje prawne

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu można być różna. Uzależniona jest ona od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, konkretnej sytuacji na drodze oraz samego kierowcy. Jeśli był on już wcześniej karany, musi liczyć się z surowszymi konsekwencjami. W przypadku stanu po użyciu alkoholu można zostać ukaranym grzywną (o wartości od 50 do 5000 zł) lub aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat) oraz utratą 10 punktów karnych.

Jeśli jednak ilość alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczyła w przypadku danej osoby 0,5 promila, kary są bardziej dotkliwe. Pijany kierowca w najlepszym przypadku zapłaci grzywnę. Ale sąd może skazać go także na ograniczenie wolności lub karę więzienia. Bardzo możliwy jest również zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od roku do 15 lat. Również w tym przypadku jazda po alkoholu skutkuje utratą 10 punktów karnych. Może zostać zasądzona też kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Wynosi od ona 5000 do nawet 60000 zł.

Jazda po pijanemu - nie tylko konsekwencje prawne

Warto pamiętać o tym, co grozi za jazdę po alkoholu. To nie tylko konsekwencje prawne czy finansowe. Ryzykuje się także utratą swojego wizerunku czy pozycji społecznej. Jazda po pijanemu jest uważana przez opinię społeczną za skrajną nieodpowiedzialność. I słusznie. Stan upojenia alkoholu zwiększa ryzyko kolizji i wypadków. Statystyki są pod tym kątem przerażające. Rok w rok wiele osób ulega wypadkom, które zostały spowodowane przez nietrzeźwego kierowcę. Wiele osób umiera lub odnosi stały uszczerbek na zdrowiu. Oczywiście, problemy zdrowotne mogą dotknąć samego kierowcę. Kierowanie pojazdem to duża odpowiedzialność. Nie wolno nigdy o tym zapominać.

Jak uniknąć kary za jazdę po pijanemu?

To proste. Trzeba po prostu nie siadać za kierownicą w stanie nietrzeźwości. Nie powinno być od tej reguły żadnych wyjątków, nawet jeśli mamy krótką trasę do pokonania bądź chcemy jechać w środku nocy, kiedy to na ulicach powinno być spokojniej. Wystarczy jedna sekunda nieuwagi by zniszczyć sobie i komuś innemu życie. Dlatego kierowcy, którzy planują pić alkohol, muszą wcześniej zastanowić się nad możliwością powrotu - można skorzystać z transportu miejskiego czy taksówki. W wielu przypadkach istnieje możliwość przenocowania w miejscu imprezy. Jak jednak zyskać pewność, że jesteśmy już trzeźwi?

alkomaty osobiste

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojej gotowości do jazdy jest po prostu alkomat. To urządzenie, które precyzyjnie wskaże ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie ma możliwości, by jakakolwiek aplikacja cieszyła się równie dużą dokładnością i wiarygodnością. Wielu kierowców siada do samochodu kilka godzin po zaprzestaniu picia. Wydaje im się, że skoro trochę spali i dobrze się czują, to są już trzeźwi i mogą jechać. Niestety, nie jest to dobre podejście. Subiektywne poczucie trzeźwości nie musi oznaczać braku alkoholu w organizmie. Zamiast ufać odczuciom i wrażeniom, które bywają błędne, lepiej sięgnąć po wspomniany już alkomat. Niewielkie i funkcjonalne urządzenia można bez problemu zakupić na własny użytek i to w przystępnych cenach. Za to pewność, że jesteśmy trzeźwi i nie narażamy siebie oraz innych na drodze jest po prostu bezcenna...

Bądź trzeźwym kierowcą

Jazda pod wpływem alkoholu jest w Polsce surowo karana. Zmiany zachodzą także na poziomie mentalności. O ile jeszcze dwie czy trzy dekady temu jazda po pijaku była czymś społecznie akceptowanym, dziś ludzie są oburzeni tego typu zaufaniem. I słusznie. Wypadki, zgony, trwałe uszczerbki na zdrowiu to problemy, które są regularnie powodowane przez nietrzeźwych kierowców. Nie trzeba mówić ile cierpienia wnoszą one w ludzkie życie. Ale również konsekwencje prawne są bardzo dla kierowcy nieprzyjemne. Jazda pod wpływem alkoholu to coś, czego trzeba bezwzględnie unikać.