Ranking alkomatów 2017. Porównanie alkomatów policyjnych do użytku osobistego.

Porównujemy dziś wyniki pomiarów amerykańskiego alkomatu osobistego Lifeloc LifeGuard oraz  niemieckiego alkomatu osobistego Drager 3820. Porównanie zostało wykonane dnia 08.09.2017 na symulatorach marki ALCOSIM wyprodukowanych przez kanadyjską firmę ACS.

Alkomaty Drager 3820 oraz Lifeloc LifeGuard zostały oprócz kalibracji dodatkowo poddane procesowi wzorcowania i w momencie testów miały aktualnie dokumenty potwierdzające wzorcowanie wykonane w niezależnym laboratorium wzorcującym.

Ciecz wzorcowa
Alkomat LifeGuardAlkomat Drager 3820

0,00

0,000,00
0,200,200,20
0,50‰0,50‰0,51‰
1,00‰1,01‰1,02‰

*Warunki środowiskowe: Temperatura otoczenia 21,9°C

Test został przeprowadzony zgodnie z profesjonalnymi procedurami przy wykorzystaniu bardzo precyzyjnych roztworów alkoholu o odpowiednim stężeniu. Test polegał na przeprowadzeniu po 5 pomiarów na każdym stężeniu każdym z testowanych alkomatów. Po wyliczeniu średnich wartości stężeń zostały one umieszczone w powyższej tabeli.

Test ten został przede wszystkim przeprowadzony w celu sprawdzenia poprawności wskazań poszczególnych alkomatów.

Z tego co możemy zaobserwować z powyższej tabeli wyniki alkomatów nie odbiegają od siebie. Czym zatem się różnią testowane alkomaty?

Menu użytkownika:

Drager 3820 ma bardziej rozbudowane menu, natomiast LifeGuard dzięki swojej prostocie po prostu bada zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu bez zbędnych dodatkowych funkcji. Dodatkowo Drager 3820 jest wyposażony w pamięć pomiarów czego pozbawiony jest alkomat LifeGuard.

Kalibracja:

Drager 3820 - producent zaleca kalibrację co 1000 pomiarów lub co 6 miesięcy

LifeGuard - producent zaleca kalibrację co 1000 pomiarów lub co 12 miesięcy

Ergonomia:

Drager 3820 - alkomat zbudowany jest bez zarzutu. Dość niespotykany jest tylko system pobierania próbki poprzez nietypowo zbudowany przez firmę Drager ustnik, ale to w sumie kwestia gustu. Powiedziałbym, że ten ustnik wydaje się być bardziej osobisty niż standardowe ustniki tzw. rurkowe.

LifeGuard - klasyczny wygląd ze standardowym systemem poboru próbki poprzez ustnik rurkowy oraz dodatkową nakładkę.

Zasilanie:

Drager 3820 - zasianie bateryjne poprzez baterię CR123A. Bateria wystarcza na 1500 testów, potem należy ją wymienić w autoryzowanym serwisie, ponieważ alkomat nie ma klasycznej klapki bateryjnej. Koszt nie jest zbyt duży i zazwyczaj można to zrobić się to przy okazji kalibracji alkomatu.

LifeGuard - zasianie bateryjne klasyczne poprzez standardową baterię 9V. Wymiany dokonuje użytkownik w momencie rozładowania.

Zastosowane materiały:

Oba alkomaty są wykonane bardzo solidnie z dbałością o szczegóły. Wyświetlacze w obu alkomatach są czytelne i jasno przedstawiają użytkownikowi wartość pomiaru. Alkomat LifeGuard dodatkowo oprócz wskazania cyfrowego przedstawia najpierw wynik w postaci graficznego wykresu.

Wyposażenie:

Drager 3820 - zapakowany jest w eleganckie pudełko, posiada 3 ustniki w zestawie, poręczny woreczek z mikrofibry oraz zamontowana od razu baterię

LifeGuard - zapakowany w poręczną walizkę, posiada 10 ustników na wyposażeniu, worek z mikrofibry oraz baterię 9V do zamontowania w urządzeniu rzez użytkownika

Cena:

Drager 3820 - jest nieco droższy od konkurenta, bo cena detaliczna alkomatu to 1217zł brutto

LifeGuard - standardowo alkomat ma porównywalna cenę do Drager 3820 bo 1199zł brutto, natomiast w tej chwili dystrybutor przewidział promocję i koszt alkomatu spadł do 999zł brutto

Zastosowanie:

Drager 3820 - alkomat ze względu na dość nietypowy ustnik oraz system pobory próbki nadaje się praktycznie wyłącznie do zastosowań osobistych

LifeGuard - alkomat nadaje się idealnie do zastosowań osobistych ale dzięki zastosowaniu standardowych rozwiązań jeśli chodzi o budowę ustnika, można go polecić również do małych i średnich firm do sprawdzania pracowników

Wnioski:

Jak widać alkomaty są dość podobne. Oba są po prostu profesjonalnymi alkomatami z policyjnym zacięciem dla osób najbardziej wymagających. Różnią się od siebie w niewielkim stopniu i wybór zależy od preferencji użytkownika oraz w dużej mierze od przyszłego zastosowania.