Sensory półprzewodnikowe czy elektrochemiczne ? Dlaczego półprzewodnikowe wychodzą ze sprzedaży ?
Sensory półprzewodnikowe w stosunku do sensorów elektrochemicznych to po prostu przeżytek.
Sensory półprzewodnikowe charakterystyka:
Zalety:
- niska cena
Wady:
- reagują oprócz alkoholu na wiele innych substancji
- są bardzo niestabilne (poprawność pomiarów może mocno zmieniać się w czasie)
- krótka żywotność sensora (w niskiej jakości alkomatach nie mogą przetrwać nawet okresu gwarancji)
- bardzo delikatne i wrażliwe na warunki środowiskowe
Już z tej krótkiej charakterystyki widać, że alkomaty w sensorami półprzewodnikowymi są nieopłacalne w zakupie, mimo swojej „niskiej” ceny. Poniżej udowodnimy, że niska cena zakupu to tylko pozory. Czytając to porównanie proszę mieć cały czas w głowie to, że sensor elektrochemiczny znacznie przewyższa jakością półprzewodnikowy. Poniżej zajmiemy się czystą ekonomią.
Zakup alkomatu z sensorem półprzewodnikowym (koszt po 2,5 roku)
Kupując alkomat z sensorem półprzewodnikowym klasy średniej, wysokiej klasy nie ma, płacimy około 150 złotych. Musimy go kalibrować conajmniej co 6 miesięcy, chociaż moim zdaniem to jest zbyt długi okres, powinno się go kalibrować do 3 miesiące. Przyjmijmy jednak na potrzeby tego testu, że kalibracja będzie wykonywana co 6 miesięcy.
Mamy więc dane:
Zakup alkomatu z sensorem półprzewodnikowym: 150zł
Kalibracja alkomatu: 50zł
Zakładamy również, że klient ma pierwszą kalibrację gratis
Zakładamy również, że sensor mamy na 2 letniej gwarancji co na polskim rynku nie jest wcale oczywistą sprawą
Zakładamy również, że w czasie kalibracji wykonanych w czasie gwarancji sensor został przynajmniej raz wymieniony na gwarancji.
Koszt użytkowania alkomatu:
Koszt alkomatu po 2 latach gwarancji bez ponoszenia kosztów związanych z wymianą sensora: 150zł + 0zł (bezpłatna kalibracja) + 50zł + 50zł + 50zł = 300zł
Alkomat kosztuje nas 300zł i kończy mu się gwarancja na sensor. Mimo, że sensor został wymieniony podczas gwarancji prawdopodobnie nadaje się do wymiany. Gdyby użytkownik chciał dokonać kolejnej kalibracji po okresie gwarancji zapłaci za kalibracje i wymianę sensora. Rachunki poniżej;
Zapłaciliśmy już 300zł + 50zł (kalibracja) + 50zł (wymiana sensora) = 400zł po 2,5 roku
Wniosek:
Zakup „taniego” alkomatu z sensorem półprzewodnikowym okazał się bardzo drogi po 2,5 roku użytkowania. Alkomat po tym okresie jest praktycznie do kosza, ponieważ każda kolejna kalibracja może skończyć się wymianą sensora co jest całkowicie nieopłacalne.
Zakup alkomatu z sensorem elektrochemicznym (koszt po 2,5 roku)
Kupując alkomat z sensorem elektrochemicznym klasy średniej-wyższej, płacimy około 299 złotych. Musimy go kalibrować conajmniej co 12 miesięcy. Przyjmijmy na potrzeby tego testu, że kalibracja będzie wykonywana co 12 miesięcy.
Mamy więc dane:
Zakup alkomatu z sensorem półprzewodnikowym: 299zł
Kalibracja alkomatu: 50zł
Zakładamy również, że klient ma w pierwszym roku kalibracje gratis
Zakładamy również, że sensor mamy na 2 letniej gwarancji
Koszt użytkowania alkomatu:
Koszt alkomatu po 2 latach gwarancji bez ponoszenia kosztów związanych z wymianą sensora: 300zł + 0zł (kalibracja w 1 roku)+ 50zł (kalibracja w 2 roku) = 350zł
Alkomat kosztuje nas 350zł i kończy mu się gwarancja na sensor. Gdyby użytkownik chciał dokonać kolejnej kalibracji po okresie gwarancji zapłaci za kalibracje.
Rachunki poniżej:
Zapłaciliśmy już 350zł + 50zł (kalibracja) = 400zł po 3 latach
Wniosek:
Koszt zakup alkomatu z sensorem elektrochemicznym okazał się identyczny jak kosztu zakupu alkomatu półprzewodnikowego i wynosi 400zł, ale zwiększył się okres użytkowania alkomatu do 3 lat. Ponad to jeśli alkomat był używany prawidłowo przez okres 3 lat, może nam posłużyć jeszcze jakiś czas bez konieczności wymiany sensora.
Posumowanie:
Nie opłaca się kupować alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi, ponieważ są one mniej dokładne oraz mniej trwałe są ich sensory. Kupując alkomat z sensorem elektrochemicznym, za tą samą cenę lub niższą, otrzymujemy sprzęt dokładniejszy z bardziej dokładnym oraz trwałym sensorem.
Dodatkowo teraz na Polskim rynku pojawiły się oferty na alkomaty z sensorami elektrochemicznymi na które producenci udzielają 3 letniej gwarancji na sensor. Co w przypadku uszkodzenia w ciągu 3 roku takiego sensora gwarantuje użytkownikowi brak ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych.