Alkomat przesiewowy, bezkontaktowy. Jak działa alkomat przesiewowy? Kiedy używać?


Alkomaty przesiewowe, bezkontaktowe tzw. pałki.
Kiedy stosować alkomat przesiewowy? 
Jak działają alkomat przesiewowe?

Alkomaty przesiewowe należą do rodzaju alkomatów, które służą do szybkich badań w krótkim czasie, czasem dużej ilości osób.

Badanie alkomatem przesiewowym ma odpowiedzieć na pytanie czy badana osoba, pracownik lub kierowca, jest pod wpływem alkoholu czy też nie. Alkomat taki nigdy nie będzie w stanie w sposób dokładny określić zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, ponieważ w przypadku alkomatów przesiewowych pobór próbki nie jest precyzyjny, ponieważ do poboru próbki nie jest używany ustnik.

Ważna jest również odległość ust badanego od otworu wlotowego alkomatu przesiewowego. Odległość ta powinna być stała i wynosić około 4-5 cm. W momencie kiedy odległość będzie większa, również wartości odczytywane na alkomacie będą niższe niż rzeczywiste.

W związku z tym nie należy oczekiwać od tego typu alkomatów takich dokładności jak w przypadku klasycznych alkomatów ustnikowych. 

Najnowsze alkomaty przesiewowe są wyposażone w wyświetlacz LCD i podają cyfrowy wynik na wyświetlaczu, co poprawia prawdopodobieństwo prawidłowego odczytu, natomiast trzeba pamiętać że wskazania alkomatu będą w dużej mierze zależały od tego czy operator/policjant prawidłowo, tzn. z odpowiedniej odległości i pod odpowiednik kątem, pobierze próbkę od badanej osoby.

Starsze typy alkomatów przesiewowych były wyposażone wyłącznie w diody i informowały jedynie o tym czy badana próbka jest pozytywna (dioda czerwona) lub negatywna (dioda zielona) co jeszcze w większym stopniu naraża badana osobę na pomyłkę w poborze próbki przez operatora.

Reguła podstawowa jest taka, że zawsze po badaniu alkomatem przesiewowym (bezustnikowym) przy wyniku pozytywnym, należy powtórzyć badanie klasycznym alkomatem ustnikowym.

Mimo tego że alkomaty przesiewowe nie są doskonałym narzędziem, które jednoznacznie stwierdzi wartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jest bardzo użytecznym urządzeniem gdyż pozwala w sposób szybki zbadać badana osobę na okoliczność posiadania lub nie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomaty przesiewowe są stosowane głównie przez Policję, służby mundurowe, średnie i duże firmy działające w terenie do sprawdzania pracowników np. firmy budowlane, duże przedsiębiorstwa również wyposażają pracowników ochrony w tego typu urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są alkomaty dowodowe, które wyposażone są w obie funkcje, zarówno funkcję przesiewową jak i funkcje poboru próbki poprzez ustnik. W przypadku sprawdzenia przesiewowego jest stosowany inny ustnik typu „lejek” i wtedy na wyświetlaczu alkomatu uzyskujemy informację o zawartości alkoholu lub jej braku, natomiast istnieje możliwość dokładnego zbadania również poprzez ustnik standardowy i alkomat poda wtedy precyzyjny wynik w postaci cyfrowego wyniku na wyświetlaczu.

Tego typu funkcję posiadają np. alkomaty AlcoDigital P100 lub Drager 5820, które można znaleść w sklepie internetowym htttps://alkomaty.net.pl 

link: Alkomat bezustnikowy AlcoDigital ONE