Szukaj

Producenci

Jaki alkomat elektrochemiczny wybrać ? Test alkomatu Drager 3820 [Test alkomatów '2017]

Dziś opisujemy wyniki przeprowadzonego niedawno w naszym laboratorium kolejnego testu alkomatu Dräger Alcotest 3820, niemieckiego producenta, firmy Dräger:
5_drager.jpg

Założenia testu to odpowiedzi na pytania:
1. Zbadanie dokładności i powtarzalności wskazań alkomatu.
2. Ocena ergonomii oraz funkcjonalności alkomatu Alcotest 3820.
3. Ocena wyglądu zewnętrznego oraz ocena jakości wykonania.
4. Zbadanie korelacji między cena a jakością.

Wyniki testu

1. Zbadanie dokładności i powtarzalności wskazań alkomatu.

Metodologia badania alkotestu jest przeprowadzona zgodnie z metodą wzorcowania zgodną z rozporządzeniem Głównego Urzędu Miar.
Test polegać będzie na wyznaczeniu błędów wskazań w określonych punktach pomiarowych oraz na oszacowaniu niepewności wyznaczenia tych błędów.  

Testy były przeprowadzone na symulatorze wydechu:
Amerykańskiej firmy - Guth Laboratories Inc. (symulator ludzkiego wydechu GUTH MODEL 2100)

Test nr. 1 
Użyty symulator wydechu: Symulator wydechu GUTH model 2100
Testowane urządzenie: Alkomat Dräger Alcotest 3820, numer seryjny: ARMJ-2647
Data testu: 27.01.2017
Warunki środowiskowe: Temperatura otoczenia: 21,7 °C, Wilgotność: 19-24%

Aby zachować pełen obiektywizm testu alkomat przed poniższym testem nie był uprzednio kalibrowany lub wzorcowany w naszym laboratorium. Alkomat pochodzi bezpośrednio od producenta Drager (dostawa alkomatu do naszego magazynu z dnia 25.01.2017)

Ciecz wzorcowa Średnie z 4 testów wskazanie analizatora  Alcotest 3820Błąd wskazania analizatora Alcotest 3820 Wynik pomiaru z prawdopodobieństwem 95% z uwzględnieniem niepewności mieści się w przedziale:
mg/lmg/lmg/lmg/l
0,100,09-0,01 0,09 ~ 0,11
0,250,25 0,000,23 ~ 0,27
0,400,41 0,010,38 ~ 0,42

Jak przedstawia powyższa tabela, alkomat Drager 3820 charakteryzuje się błędem pomiaru bliskim 0,01 mg/l. Alkomat Drager 3820 spełnia najwyższe standardy wiarygodności pomiaru.

2. Ocena ergonomii oraz funkcjonalności alkomatu Alcotest 3820.

Alkomat został sprawdzony pod względem ergonomii pracy z użytkownikami obu płci. Zarówno mężczyźni jak i kobiety przyznały z uznaniem, że alkomat jest zaprojektowany w sposób przemyślany i ułatwiający użytkownikowi pracę z urządzeniem. Jedynym punktem spornym okazuje się być dość nietypowo zainstalowany ustnik. Przyzwyczajenia z innych alkomatów dały tutaj znać o sobie, gdyż w większości przypadków ustniki są zainstalowane w alkomatach w pozycji bocznej, natomiast w alkomacie Drager 3820 ustnik jest ustawiony centralnie do użytkownika. Może być to jednak zaletą, ale właściwie nie ma znaczenia dla funkcjonalności alkomatu pod warunkiem używania go jako alkomat indywidualny do samokontroli. Jednak właśnie do tego przeznaczenia został stworzony alkomat Drager Alcotest 3820.

Co do menu użytkownika w alkomacie, to jest ono bardzo proste, informacje w nim zawarte są przejrzyste i jest obsługiwane w języku polskim. Mamy możliwość wyboru również innych języków w alkomacie. Obsługa całego menu oraz alkomatu jest intuicyjna oraz wykonywana jest jednym przyciskiem znajdującym się w centralnej części urządzenia.

3. Ocena wyglądu zewnętrznego oraz ocena jakości wykonania.

Projektant się postarał. Alkomat Drager 3820 wyróżnia się spośród innych alkomatów nietuzinkowym wyglądem zawnętrznym. Fajnie też jest wykonany wyświetlacz, który nie jest kolorowy a jednak stwarza wrażenia jakby był. Jego niebieska poświata idealnie wkomponowuje się w całość obudowy. 

Jakość wykonania również odpowiada najwyższym standardom. Mocna obudowa oraz bardzo zwarta konstrukcja alkomatu Drager 3820 sprawia, że alkomat wygląda jak monolit, bez zbędnych otworów, klapek itp. 

Zasilany jest baterią typu CR123A, która znajduje się wewnątrz alkomatu i starcza na około 1500 testów. Baterię można wymienić w serwisie podczas wykonywania kalibracji. Brak możliwości wymiany baterii przez użytkownika może być postrzegany jako wada, ale przecież alkomat i tak musi znaleść się w serwisie co 12 miesięcy lub 1000 testów aby wykonać kalibrację alkomatu, a wymiana baterii w serwisie to koszt samej baterii.

4. Zbadanie korelacji między cena a jakością

Alkomat Drager 3820 nie jest tani jak na alkomat przeznaczony, ze względu na konstrukcję ustnika, właściwie wyłącznie dla użytkowników indywidualnych, jednak jeśli ktoś ceni jakość oraz prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wskazania są poprawne oraz bardzo dużą żywotność sensora elektrochemicznego znajdującego się w alkomacie (oceniamy go na około 5-7 lat), to warto się zastanowić nad wydatkiem niespełna 1200 złotych.

Przy ocenie ceny oferowanego przez firmę Drager alkomatu Alkotest 3820 należy przypomnieć, że bazą do zaprojektowania tego alkomatu były znacznie droższe alkomaty oferowane przez firmę Drager używane przez Policje w wielu krajach na całym świecie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że w alkomacie jest zastosowany identyczny jak w znacznie droższych alkomatach marki Drager sensor o dużej żywotności oraz trwałości.


Wnioski


Alkomat Drager 3820 to nie jest alkomat dla wszystkich. Determinuje to przede wszystkim jego cena, natomiast za ceną idzie, można stwierdzić wprost proporcjonalnie, jego wysoka jakość. 

Zrozumiałe jest dla nas, że alkomat jest z tzw. górnej półki, a takie alkomaty potrafią kosztować 1000-2500pln. Jednocześnie nie każdy chciałby wydać na takie urządzenie jak alkomat, takiej kwoty.

Jeśli jednak z jednej strony cenimy sobie jakość oraz prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wynik na alkomacie odpowiada rzeczywistości to oceniamy ten alkomat jako wart swojej ceny, a żadna złotówka nie zostanie wydana ponad miarę.

Dzięki temu, że ten alkomat jest wykonany w technologii policyjnej swoich starszych kolegów (modele policyjne Drager 5510, Drager 6820, Drager 5820) można mu zaufać i cieszyć się alkomatem przez wiele lat.


[ link do testowanego produktu: Alkomat Dräger 3820 Alcotest ]