Czy pasażer w samochodzie może pić alkohol?

Nie istnieje oficjalny zakaz spożywania alkoholu w prywatnych samochodach niezależnie od tego, czy znajdują się one na postoju, czy w czasie jazdy. Pewne jest to, że kierowca nie może być osobą po spożyciu, a prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości będzie groziło dla niego poważnymi konsekwencjami w postaci utraty uprawnień. A pasażer? Czy on może spożywać alkohol w aucie?

Picie alkoholu w samochodzie - kto może a kto nie powinien?

Picie alkoholu jest zakazane i karane w miejscach publicznych oraz środkach komunikacji publicznej. Natomiast taki przepis nie odnosi się do prywatnych samochodów. W związku z tym spożywanie alkoholu w samochodzie nie jest karane pod warunkiem oczywiście, że osoba pijąca i prowadząca to nie jeden i ten sam człowiek.

Czy osoba pijana może siedzieć z przodu? Tak, pod warunkiem że nie siedzi za kierownicą przy uruchomionym silniku tylko na miejscu pasażera. Należy pamiętać jednak tym, że choć osoby poza kierowcą znajdujące się w pojeździe mogą być pod wpływem alkoholu (nie jest to nielegalne i karalne), to jednak jeżeli swoim zachowaniem będą naruszać lub zakłóca bezpieczeństwo publiczne, wówczas za taki występek będą mogli zostać ukarani - zarówno wysoką karą grzywny, jak i krótkotrwałym pozbawieniem wolności w zależności od stopnia szkodliwości czynu, jakiego się dopuścili.

Mandaty za alkohol w aucie - kto powinien się ich obawiać?

Czy kierowca może otrzymać mandat za pijanego pasażera? Nie, mandat nie będzie wręczony kierowcy a pasażerowi, który będąc pod wpływem alkoholu, przyczynia się do powstania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dodatkowo wysokie kary pieniężne mogą być nałożone również na pasażera, który dopuszcza to tego, by osoba w stanie nietrzeźwości prowadziła pojazd. W takich przypadkach należy liczyć się z bardzo surowymi konsekwencjami - mandaty tu sięgać mogą nawet kwoty 30 000 zł, nie wspominając już o tym, że osoba po spożyciu staje się ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżeli dojdzie do wypadku drogowego, wówczas pasażer, który pozwolił jechać osobie pod wpływem alkoholu, staje się współwinnym zaistniałej sytuacji.

Choć picie alkoholu w samochodzie przez pasażera nie jest zakazane, należy zastanowić się nad tym, czy auto to na pewno dobre miejsce na spożywanie wysokoprocentowych trunków. Tu warto mieć na uwadze nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale i komfort kierowcy. Ludzie pod wpływem alkoholu często są zbyt ''wyluzowani'', co może prowadzić do rozproszenia kierowcy, a to nie jest bezpieczna sytuacja w ruchu drogowym.