Szukaj

Producenci

W jaki sposób sprawdzić stan trzeźwości?

W jaki sposób sprawdzić stan trzeźwości?

Zachowanie bezpieczeństwa na drodze jest bardzo ważne. Ma na to bardzo duży wpływ jazda tylko i wyłącznie w stanie trzeźwości. Każdy rozsądny kierowca doskonale wie, że prowadzenie samochodu po alkoholu może być przyczyną wielu tragicznych zdarzeń drogowych. Aby nie narażać siebie oraz pozostałych uczestników ruchu na nieszczęśliwy wypadek, a nawet śmierć warto zawsze po zakrapianej imprezie mierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jaki alkomat elektroniczny jest najlepszym wyborem?

Alkomat policyjny – precyzyjne urządzenie do sprawdzania stanu trzeźwości

Miernik trzeźwości do bardzo praktyczne urządzenia za pomocą którego można w każdej chwili zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Obecnie w sprzedaży dostępne są wysokiej jakości alkomaty osobiste oraz takie, które są dedykowane są przede wszystkim dla komisariatów policji, sądów oraz wielu innych instytucji, w których badanie trzeźwości odgrywa bardzo ważną rolę.

Ze względu na dokładność, czułość oraz trwałość dla policjantów polecany jest bardzo precyzyjny alkomat elektrochemiczny, który to jest wyposażony w bardzo dokładny sensor elektrochemiczny.

Niezawodność tych mierników trzeźwości wynika przede wszystkim z braku podatności na czynniki, które to mogłyby zakłócić wiarygodne pomiary. Pośród wielu z nich można wymienić dym papierosowy oraz niektóre produkty żywieniowe. Taki alkomat potrafi służyć niezawodnie przez szereg długich lat.

Alkomaty osobiste a jazda w stanie trzeźwości

Obecnie na rynku nie brakuje też alkomatów osobistych przeznaczonych do domowego użytku. Podobnie jak pozostałe modele, mierniki te są bardzo proste w użyciu. Wystarczy dmuchnąć w ustnik, a dzięki specjalnym czujnikom urządzenie w parę sekund ustala jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie stanu trzeźwości z użyciem alkomatu najlepiej jest wykonywać po około 30 minutach od spożycia napojów wysokoprocentowych. Tyle czasu potrzebuje bowiem ludzki organizm, aby przy przyswoić alkohol. W przeciwnym razie wynik może nie być w pełni miarodajny.

Do domowego użytku wystarczy alkomat półprzewodnikowy. Urządzenie to jest wielokrotnego użytku i jest ono oferowane na rynku w bardzo atrakcyjnych cenach. Niemniej decydując się na korzystanie z takiego miernika trzeźwości trzeba pamiętać o tym, że nie można mu ufać w stu procentach. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Niektóre leki, wypalony wcześniej papieros, cukierki miętowe – to wszystko to, co może sprawić, że pomiar nie będzie w pełni wiarygodny.

Alkomaty nie działają też prawidłowo wówczas, gdy nie są regularnie kalibrowane. Niemniej urządzenia te powinny znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy, który lubi spożywać procentowe trunki. Otóż jazda w stanie nietrzeźwym potrafi sprowadzić poważne kłopoty, włącznie ze stratą prawa jazdy, pozbawieniem wolności, a w najgorszym wypadku utratą życia.